Psí vrčení neznamená jen varování či agresi. Je několik druhů s odlišnými významy aneb Vysvětlení k psí řeči

                   

Už jako malé děti nás učili, že nemáme hladit cizí pejsky, protože by nás mohli kousnout. Pes ke své komunikaci však kromě vrčení a jiných zvukových projevů používá stejně jako všechna zvířata celé tělo. Občas totiž zapomínáme, že pes je jenom zvíře, sice dokáže do určité míry chápat a projevovat emoce, ale pořád jen v psím jazyce. Tomu my jako lidé občas nerozumíme.  

K vrčení přistupují až nakonec

Ohledně psů máme vysoká očekávání. Měli by být přátelští, poslouchat na slovo, radovat se z nových povelů a hraček, měli by mít rádi jiná zvířata a prostě být úžasní. Každý má ale právo na to, nebýt dokonalý a projevovat se tak, jak je mu od přírody dáno. Pojďme se tedy společně podívat na to, jak můžeme chápat psí vrčení. Existuje více druhů vrčení. Mezi nimi je i takzvané ritualizované, které psi mezi sebou využívají ke komunikaci ve vztazích.

iZdroj fotografie: Pixabay

Typické je ujasňování si rolí, například fenka se štěňaty nebo ve vztahu pes a fenka. Negativní vrčení slouží k zastrašování či dělání si na něco nárok. Psi se přirozeně snaží uklidňovat situaci ve smečce, takže postupně vysílají signály pomocí těla, kdy naznačují, že je něco špatně. Mezi takové signály patří olizování čumáku a vousů, vyboulení očí a ukázání bělma, odvracení hlavy na stranu, rychlé dýchání a v poslední řadě také sklopení uší.

Typy psího vrčení

K případnému vrčení a kousání se pes uchyluje až na samotném konci těchto fyzických signálů. V závislosti na povaze psa pak od signálů k vrčení přejde pes během pár vteřin až několika desítek minut. K situacím, kdy pejsek může začít vrčet, patří vymezování teritoria, ochranné vrčení či strach. Psi jsou od přírody teritoriální a pokud jim do jejich území nebo do okolí jejich misky někdo vstoupí neoprávněně, mohou to dát najevo zavrčením. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ochranné vrčení je podobné tomu vymezovacímu, jen si zvířata hlídají své věci, hračky nebo například i lidi. Vrčení ze strachu je pak způsobeno neznámými věcmi či lidmi, kdy psi dávají najevo, že se k nim nemá nic neznámého přibližovat. Pokud na vás pes z tohoto důvodu vrčí, určitě to respektujte a dejte mu čas a prostor, aby se uklidnil. Dalšími typy vrčení je i vrčení při hře, kdy jím pejsek projevuje radost a hra ho prostě baví. 

Pokud tohle dělá váš pes, tak byste měli vědět proč
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články