David našel v zemi podivný kámen vypadající jako zlato. Po letech se ukázalo, že šlo o vzácný meteorit

                   

Australan David Hole našel před čtyřmi lety podivně vypadající kámen. To v tomhle státě, který je zároveň kontinentem, není nic divného – Austrálie je velmi rozlehlá a většina jejích regionů ještě nebyla podrobně prozkoumána. Buďto proto, že by takový průzkum v neobydlené pustině střední Austrálie vyžadoval časově náročnou práci zeměměřičů, geologů a dalších odborných pracovníků, nebo protože jde o chráněná území patřící domorodým obyvatelům, na nichž není možné jen tak provádět jakékoli průzkumy a šetření.

Kámen od Maryborough

Třicetitisícové Maryborough v Queenslandu sice neleží v úplné pustině, i tak je však v jeho sousedství dostatek neprobádaných ploch pro to, aby si zde soukromí badatelé všech možných oborů mohli užít možností, které Česká republika jejich kolegům jen stěží nabídne. A právě toho David Hole využil, když se vypravil na expedici, ze které si domů přinesl zvláštní kámen. Nejprve si myslel, že jde o zlatý valoun s nedozírnou hodnotou. Spletl se. Ale kámen má ve skutečnosti hodnotu ještě vyšší, než kdyby doopravdy byl ze zlata.

iZdroj fotografie: Imgur.com / David Hole

Vzácný meteorit

Načervenalý valoun, který David Hole s pomocí detektoru kovů odhalil a odnesl domů, totiž nepochází z naší planety. Pochází z pásu asteroidů, který se nachází mezi Marsem a Jupiterem. Díky tomu je téměř 5 miliard let starý kámen s hmotností 17 kilogramů naprostým unikátem. Se Zemí se podle uhlíkové stopy střetl před stovkou až tisícovkou let, přesnou dataci by měly být schopné odhalit podrobnější laboratorní analýzy.

iZdroj fotografie: Imgur.com / David Hole

Díky skutečnosti, že Austrálie je do značné míry neprobádaná, a že se tu v minulosti lidé neangažovali tak aktivně, jako v tradičních oblastech Evropy, severní Afriky a Blízkého východu, se na tomto kontinentu našla i řada jiných meteoritů. Mezi ty nejvzácnější a největší patří:

  • pětitunový meteorit z Mundrabilly
  • 3,5 tun vážící meteorit z Cranbourne
  • téměř třítunový meteorit z Youndegin
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články