Domácí psi jako pomocníci při odhalení rakoviny. Která plemena ji umí vyčenichat a jak to celé funguje?

                   

To, že psi jsou velmi inteligentní stvoření se silně rozvinutým čichem, se ví již dlouho. Stále více ale přibývají případy, kdy pes dokázal u svého majitele odhalit vážnou nemoc. Proto se tím začali zabývat odborníci, kteří provedli hned celou řadu studií, jež přinesly obzvláště zajímavé výsledky. Ukázalo se, že psi dokážou vyčenichat i skutečně závažné nemoci, jako je rakovina, kterou ani lékaři nerozeznají na první pohled. Jak je to vůbec možné a která psí plemena mají pro tuto práci dokonalé předpoklady?

Mnohem citlivější čich

Nejen ten, kdo vlastní psa, ví, že tato zvířata mají oproti lidem výrazně citlivější čich. Není tedy divu, že každý pes vždy okamžitě zjistí, že jejich páníček má v kuchyni nachystané jídlo, a tak doběhne klidně i do druhého konce domu. Tato citlivost je 100 tisíckrát až 1 milionkrát vyšší než u lidí.  Psi ji však nevyužívají pouze k detekci jídla, dokážou díky ní zjistit například i to, že jejich majitel trpí závažnou nemocí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tohoto faktu se rozhodla využít mladá výzkumnice a zdravotní sestra Isabelle Fromantin, která celou věc pojala z vědeckého hlediska. Pro svůj výzkum si vybrala dva belgické ovčáky, Thora a Nykiose. Toto plemeno je inteligentní, učenlivé a temperamentní. Nechybí mu ani dokonalý čich a na rozdíl od německých ovčáků se jedná o psy s mnohem větší výdrží a zápalem pro práci. Jsou tak dokonalými spolupracovníky, naprosto ideálními pro celou studii.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Průběh a výsledky výzkumu

Celý výzkum započal cvičením čichové paměti, kterou tito belgičtí ovčáci prováděli po dobu 6 měsíců. Poté byli oba psi, Thor i Nykios, podrobeni prvnímu testovému kolu. V tom byly psům předkládány obvazy nasáklé potem žen, které trpěly rakovinou, ale i těch, které pacientkami nebyly. Celkem bylo těchto obvazů 31 a byly umístěny v krabici s velkým kuželem, do kterých psi mohli bez problémů strčit nos. Výsledek byl velmi příznivý. Psi správně rozeznali celkem 28 obvazů, tedy 90,3 %.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Druhé testovací kolo bylo ještě mnohem povzbudivější. Nespletl se v něm ani jeden ze psů, dosáhli tedy dokonalého výsledku v podobě 100 %. Pro mnohé tak svítá naděje, že další výzkumy by mohly znatelně přispět k vytvoření nové metody detekce rakoviny. Ta by tak mohla být přístupnější i pro chudší země, ve kterých si nemohou dovolit finančně náročné vybavení v podobě mamografů. Jedná se také o další důkaz toho, že pes je skutečně nejlepším přítelem člověka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články