Na území České republiky se vyskytuje celkem 11 druhů šupinatých plazů, mezi než počítáme i hady. Však ne vše, co se nám po zahradě plazí, mezi hady patří. Kdy je tedy třeba se obávat a kdy naopak můžeme nečekané společníky bez obav pozorovat? Naučíme vás, jak se v těchto plazech vyznat.
Slepýš není had, přesto se ho bojíme
V našich zahradách se prohánějí hned dva druhy: slepýš křehký (Anguis fragilis) a slepýš východní (Anguis colchica). Oba patří mezi silně ohrožené, takže setkání s nimi se stávají stále vzácnější. Pokud na ně na zahradě narazíte, nepanikařte. Nemohou vám ublížit, naopak. Pomohou vám s likvidací slimáků a šneků.
Milují vlhčí místa, takže je často najdete třeba ve skleníku nebo ve vlhkém sklepě. Na jedné lokalitě přebývají dlouhodobě, stěhují se totiž neradi. Nesmíte je však samozřejmě ničím vyrušit. Ovšem, jak už jsme předeslali, nejde o hady. Ve skutečnosti patří slepýši do řádu beznohých ještěrů.
Seznamte se s užovkou, svou velikostí může děsit
Považujeme ji za zcela neškodnou, přesto nám však její blízkost není příjemná. V našich zahradách bývá nejčastěji k vidění užovka obojková (Natrix natrix), která se v ČR vyskytuje nejčastěji. Je vedena pouze jako ohrožená a zdatně jí sekunduje také silně ohrožená užovka hladká (Coronella austriaca). Oproti tomu kriticky ohrožená užovka podplamatá (Natrix tessellata) a užovka stromová (Zamenis longissimus) se lidem spíše vyhýbají.
Jak užovku poznat? Dobře živený had tohoto rodu může dorůstat i dvou metrů, takže neznalého milovníka přírody leckdy vyděsí. Obvykle je tmavá, bez výrazného vzorování (byť tečky na hřbetu se u některých druhů mohou výjimečně slít v silnou čáru). Za hlavou pak obvykle mívá světlejší místo (půlkruhy, obojky apod.).
Zmije pronikají na zahrádky jen výjimečně
Tito hadi totiž milují teplé a slunné stráně. Takže zatímco užovky vám s radostí obsadí zahradní bazén, zmije obecná (Vipera berus) se raději vyšplhá na vysluněnou skalku nebo tam, kde právě sušíte seno. Bývá plachá a vaše kroky ji obvykle vyruší. A jak ji poznat? Typická je pro ni klikatá čára na hřbetě, kterou se žádný jiný šupinatý plaz v ČR pyšnit nemůže.
Jde o charakteristický poznávací znak, díky němuž zmiji určí i absolutní laik. Měli byste však vědět, že se čas od času může objevit zmije zbarvená natolik tmavě, že čára na jejím hřbetě skoro zanikne. Pro jistotu si tedy od všech hadů udržujte patřičný odstup. Není však tak nebezpečná, jak se o ní traduje. Více kousnutí má každoročně na svědomí obyčejná užovka. Za posledních 25 let pak v ČR na uštknutí zmijí nikdo nezemřel.
Jak se zbavit hadů na zahradě? Sami to nezkoušejte
Jestliže vám přítomnost plaza na vašem pozemku vadí, nesnažte se ho zbavit vlastními silami. Všechny druhy jsou v ČR ohrožené, takže riskujete nepříjemné oplétačky se zákonem. Raději zavolejte specializovanou odchytovou službu, která vám s vaším problémem ráda pomůže.