Dejte 1 lžičku mleté skořice do květináče jakékoli rostliny a pozorujte, co se stane po 24 hodinách. Její účinky znali lidé již ve starověku

                   

Skořice vám může významně pomoci s vaším zahradnickým úsilím. A nezáleží na tom, jestli je ve hře pravá cejlonská skořice (Cinnamomum verum) nebo mnohem levnější čínská skořice (Cinnamomum cassia) alias kassie. Obě mají zcela totožné účinky., a proč je tedy na zahradu aplikovat?

Skořice pomůže mladým sazenicím

Chystáte se přesazovat mladé rostlinky na záhon nebo do většího květináče? Pak při tomto procesu lehce posypte kořeny všech rostlin tímto voňavým kořením. Působí dezinfekčně a jako bonus také pomáhá rostlině přizpůsobit se novým podmínkám. Díky skořici tak všechny sazeničky dobře zakoření.

Skořice ochrání rostliny před škůdci

Stačí ji aplikovat jako zálivku nebo jako postřik. Zbaví vás všech otravných elementů, jako jsou mravenci a hlodavci, ale také dokáže účinně zabránit jakýmkoliv chorobám! Stačit vám bude 1 lžička skořice přidaná do pětilitrové konve. Ošetření skořicí opakujte jednou do týdne, častěji opravdu není třeba.

Máte problém se slimáky nebo s housenkami? Pak nasypte mletou skořici na zem kolem rostlin nebo jednoduše tam, kde se chcete zbavit nežádoucího hmyzu. A může jít i o skořici po datu spotřeby, takže bez obav můžete zužitkovat i povánoční zásoby, které by jinak zamířily do koše.

iZdroj fotografie: Pixabay

Skořice proti plísni v květináči

Bojujete s plísní na povrchu květináče? Jednoduše jeho povrch posypte skořicí a mírně zalijte. Uvidíte, že tento nevítaný návštěvník brzy zmizí. Navíc toto koření pomůže obnovit zdraví vašich rostlin po všech stránkách. Pokud je ovšem plísní zasažena i rostlina, budete muset postupovat o něco důrazněji.

  • Rostlinu očistěte od veškeré zeminy.
  • Zkontrolujte stav kořenů a odstraňte ty žluté a hnědé.
  • Rány zasypte skořicí.
  • Rostlinu přesaďte do zdravého substrátu a nezapomeňte na drenážní vrstvu (např. štěrk, keramzit či hrubý písek).
  • Své rostlině poté dopřejte už jen přiměřenou péči – tedy zálivku a hnojení podle potřeby. Uvidíte, že se plíseň na substrátu už nikdy neobjeví.

Fungicid ze skořice a aspirinu

Bojujete s houbovými chorobami? Pak na ně použijte ten nejtěžší kalibr – kombinaci skořice a aspirinu. A jak na to? Budete potřebovat:

  • 0,5 litru vody,
  • 2 drcené tablety aspirinu
  • a 1 lžíci skořice (asi 10 gramů).
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Všechny ingredience smíchejte a nechte odpočívat 12 hodin. Poté všechna postižená semena nebo sazenice namočte do tohoto roztoku na dvě hodiny. Zbylou tekutinu použijte jako hnojivo. Rozhodně ji však nedoporučujeme skladovat, protože ztrácí své cenné vlastnosti.

Bonusový tip do kanceláře

Věděli jste, že vůně skořice dokáže skvěle stimulovat mozek k lepším výkonům? Pokud tedy máte rostliny ve své kanceláři nebo pracovním koutku a pohnojíte je právě skořicí, tak prospějete nejenom jim, ale i sobě. Během pracovního dne se totiž budete cítit mnohem aktivnější, což vám pomůže lépe překonat pracovní stres.

Jaká přírodní hnojiva a další prostředky používáte na zahradě vy?

Skořici a její účinky znali lidé již ve starověku, naučte se ji využívat v lidové medicíně
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články