Lidové banánové sérum vyživí papriky a rajčata 100x lépe, než komerční hnojiva plná chemie. Vyzkoušejte ho – nebudete litovat

                   

Rajčat a papriky dokážou své pěstitele při dobré péči zásobit opravdu neuvěřitelným množstvím plodů. A pomoci jim k tomu může i odpad, který zcela běžně vyhazujeme – banánová slupka. Je třeba jen vědět, jak ji správně připravit, aby mohla uvolnit všechny živiny, které v sobě ukrývá.

Jaké živiny obsahuje banánová slupka

V tomto přírodním hnojivu najdete především značné množství fosforu a draslíku, ale také dusík a hořčík. Kombinace všech těchto prvků zaručí vašim sazenicím rychlý růst, dobré kvetení a vysoký výnos. Hořčík podporuje proces fotosyntézy, draslík se účastní transportu vody v rostlině a fosfor podporuje tvorbu květů a později i plodů.

Nejrychlejší způsob přípravy banánového hnojiva

Potřebujete své sazenice vyživit okamžitě, protože se jim po přesazení na záhon příliš nedaří? Pak na nic nečekejte a pusťte se do výroby tohoto životabudiče opravdu okamžitě. A co budete potřebovat?

  • 3 banánové slupky
  • a odstátou vodu.

Čerstvé slupky vložte do 3litrové sklenice a zalijte vodou pokojové teploty. Po 3-4 dnech je nálev připraven. Tehdy ho stačí jen přecedit a naředit vodou 1:1 a použít jako běžnou zálivku. Pokud ho všechen nespotřebujete, uchovávejte ho v chladničce v dobře uzavřené nádobě, ale nikdy ne déle než týden, poté by se totiž mohl začít kazit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hnojivo z banánů a vaječných skořápek

Ovšem rajčata a papriky ještě více než samotné banánové slupky ocení jejich kombinaci s vaječnými skořápkami. A jak připravit toto hnojení? Vysušte slupky ze 4 banánů a rozdrťte na prášek třeba v mlýnku na kávu nebo v hmoždíři. K této hmotě přidejte 2 lžičky rozdrcených vaječných skořápek a dobře promíchejte. Ty obsahují především vápník, hořčík, draslík, fosfor, železo a sodík.

Vše zalijte 1 litrem vody a louhujte přibližně 2 až 3 hodiny. Poté lze hotové hnojivo z banánů a vaječných skořápek použít jako zálivku nebo výživný postřik. Je opravdu výživné, takže ho postačí používat maximálně jednou týdně. Častější zálivka sice nepovede k přehnojení, ovšem mohla by do blízkosti rostlin přilákat nežádoucí hmyz.

Expresní výživa rajčat a paprik

Ovšem kromě banánové slupky můžete k přípravě hnojiva zcela bez potíží použít i jeho dužinu – obsahuje totiž téměř stejné výživové látky. A jak na to? 1 banán rozmačkejte vidličkou a zalijte 250 ml vody. Následně aplikujte jako zálivku a expresní způsob hnojení rajčat a paprik. Povrch substrátu pak opatrně nakypřete, jinak mohou zbytky banánu přilákat ke květináčům nežádoucí hmyz.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Které rostliny hnojit banánovými slupkami

Kromě rajčat a paprik se tato výživa skvěle hodí i pro kapradiny, jiné sazenice zeleniny, bramboříky, begónie, fialky a samozřejmě také pro růže, které vysoký obsah draslíku, hořčíku a fosforu milují. Hnojivo z banánů se naopak nehodí pro všechny druhy cibulovin – užitkových i okrasných.

V kombinaci s vaječnými skořápkami se výživa z banánových slupek nehodí k acidofilním rostlinám, jako jsou například hortenzie, rododendrony, vřesy, kapradiny a azalky. Pro ty je mnohem vhodnější přihnojování kávovou sedlinou, která obsahuje například vitamin B2 (riboflavin), vitamin B5 (kyselina pantothenová), vitamin B1 (thiamin), vitamin B3 (niacin), kyselinu listovou, mangan, draslík a hořčík.

Jaká přírodní hnojiva používáte při pěstování zeleniny vy?

Naučte se, jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze skořápek se vším všudy
Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články