Vyživte letos své rajčatové sazenice tak, jako nikdo v okolí: Nejlepší poměr živin jim dodá podomácku smíchané banánové bláto

                   

Na našich zahradách patří rajče jedlé, někdy jednoduše nazývané též lilek rajče (Solanum lycopersicum, syn. Lycopersicon esculentum Mill.) k velmi oblíbeným druhům plodové zeleniny. Pokud však zanedbáte jeho start během výsevu a následného pěstování mladých sazenic, pak si můžete nechat o bohaté úrodě jen zdát. Banánová slupka však úlohu univerzálního hnojiva pro rajčata naplní více než skvěle.

Živiny v banánové slupce

Tento odpad, který běžně vyhazujeme, dává rostlinám vše potřebné – jde především o fosfor, draslík a hořčík. Aby však byly účinky tohoto hnojiva maximální, je třeba dbát na to, aby šlo o banány pokud možno chemicky neošetřené. Máte-li k dispozici jen ty klasické, pak musíte slupky důkladně omýt – a to nejlépe teplou vodou smíchanou se sodou. Teprve poté je lze použít k přípravě hnojiva.

Je zajímavé, že banánová slupka tvoří asi 40 % celkové hmotnosti samotného ovoce a obsahuje víceméně stejné výživové složky jako jedlá část. Kromě výše zmíněných jde také o dusík, vápník, zinek, měď a železo. Kromě toho v ní najdeme také mnoho vitamínů (A, B1, B2, B3, B9, C, E, PP). Díky tomu lze výživu z banánových slupek bez obav použít jako přírodní náhradu chemicky připravovaných draselno-fosforečných hnojiv.

Příprava hnojiva z banánové slupky

Základní způsob přípravy je velmi jednoduchý – stačí slupky ze dvou až tří banánů nakrájet na menší kousky, vložit do klasické zavařovací sklenice a zalít vodou. Nádobu je poté třeba postavit na světlo a nechat tři dny odpočinout. Po přecezení lze tento roztok použít přímo jako zálivku. Chcete svým rostlinám dodat více živin? Pak vezměte slupku z jednoho banánu a 250 ml přefiltrované vody.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obojí vložte do mixéru a co nejjemněji rozmixujte. Výsledný koktejl stačí přecedit přes hrubší síto a použít jako hnojivo pro sazenice rajčat. Na jedno hnojení bohatě postačí polévková lžíce hnojiva aplikovaná jednou měsíčně. Hnojení se hodí i pro rostliny, které nasazují na plody. Díky němu budou zralá rajčata plná prospěšných látek (například vitamínů C, B, E, minerálních látek a karotenu, lykopenu a dalších antioxidantů).

Sušené banánové slupky jako hnojivo

Ovšem vsadit lze i na sušenou výživu. Pro tento účel použijte čerstvé banánové slupky bez tmavých skvrn a jiných vad. Vložte je do speciální sušičky na zeleninu a ovoce nebo je jednoduše rozložte na slunci. Slupky lze rovněž nakrájet na menší kousky a položit na plech vyložený pečicím papírem. Sušte je podobně jako sněhové pusinky – ovšem vždy s mírně pootevřenými dvířky (zajistěte je třeba složenou utěrkou).

Usušené banánové slupky nechte na plechu až do úplného vychladnutí. A jak poznáte, že jsou hotové? Po rozlomení nespatříte uvnitř správně usušeného kusu ani náznak přítomné tekutiny. Poté je jednoduše rozemelte v mlýnku na kávu nebo rozdrťte v hmoždíři. Hotové hnojivo přesypte do suché sklenice nebo sáčku. Při hnojení sazenic vám stačí jedna čajová lžička na každou rostlinu, zapracovaná přímo do půdy každé tři týdny.

Jaké triky používáte při pěstování sazenic rajčat?

Existuje i další návod na to, jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze slupek z banánu. Vyzkoušejte ho
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články