Granátové jablko (Punica granatum) má v našich zemích pověst velmi chutného exotického ovoce. Jeho cena však v obchodech nepotěší. A proto je vhodné využít tyto drahé plody opravdu do posledního kousíčku. Půjde to snadno, pokud z jejich sloupky připravíte hnojivo a zalijete s ním pokojovky.
Jedno granátové jablko pohnojí vše
Slupku z jednoho většího granátového jablka vložte do litrové sklenice a zalijte vodou. Nechte pár dní louhovat, dokud roztok nezmění barvu. Poté roztok přeceďte a nařeďte v poměru 1:5. Následně ho použijte jako zálivku pro své kvetoucí i zelené rostliny. Tento roztok jim dodá řadu potřebných živin a jako bonus odpudí i škůdce a zlikviduje zárodky nejrůznějších chorob – a to díky obsaženým fytoncidům.
A jaké živiny obsahuje? Jde především o:
- třísloviny,
- kyselinu ursolovou,
- alkaloidy
- a stopové prvky: vápník, draslík, železo a zinek.
Mimochodem – věděli jste, že šťáva z granátového jablka má více antioxidantů než oblíbený zelený čaj nebo kvalitní červené víno? A jeho květy obsahují velké množství jasně červeného pigmentu, s jehož prostřednictvím lze přirozeně barvit vlnu, hedvábí a bavlněné látky.
Zasaďte si semínka granátového jablka
To ovšem není jediný způsob využití tohoto nevšedního ovce. Jeho semena totiž snadno klíčí a vy si tak můžete vypěstovat krásnou pokojovou rostlinu, která vás navíc potěší svými nevšedními květy (plodů se však při pěstování v bytě nedočkáte). Potřebuje především úrodný a vzdušný substrát a pokud možno jasné, rozptýlené světlo. Během období intenzivního růstu stromu by se měla teplota pro jeho pěstování pohybovat od 18 do 25 °C.
Ovšem během období odpočinku jen v rozmezí od 12 do 15 °C. V létě rovněž musí být zálivka granátového jablka častá a vydatná, ovšem během období květu a rovněž během klidového režimu je nutné ji omezit. V létě je také vhodné navlhčit listy každý večer teplou vodou z rozprašovače. A jak je to s hnojením? Na jaře a v létě je nutné hnojit granátovník 1krát za 2 týdny, nejlépe komplexním minerálním hnojivem pro pokojové rostliny s nízkým obsahem dusíku.
Koupit lze i vzrostlé rostliny
Nemáte trpělivost na pěstování granátovníku ze semínka? Pak si pořiďte již tyto rostlinky v osvědčených kultivarech. Mezi ty nejprověřenější patří:
- granátové jablko ‚Nana Gracilissima‘ (zakrslé, spíše okrasné)
- granátové jablko ‚Pleniflora‘ (okrasná forma)
- granátové jablko ‚Maxima Rubra‘ (okrasná forma)
Další tipy pro péči o granátovník
Doba odpočinku u této rostliny začíná koncem podzimu a končí v únoru. Když keř začne vstupovat do tohoto období, pak jednoduše shodí některé listy. A nezapomeňte také na to, že mladé stromky potřebují pravidelné přesazování, které se provádí nejlépe jednou ročně, a to vždy na jaře. Granátovníky starší než tři roky pak přesazujte pouze v případě potřeby, tedy ve chvíli, kdy kořeny začnou prorůstat odtokovými otvory.
A jak je to s prořezáváním granátového jablka? K tomu je třeba přistoupit v únoru, a to tak, aby mladý stromek rovnoměrně vytvořil korunu. A pozor je třeba dávat také na škůdce. Na granátovníku se mohou objevit svilušky, mšice a molice. Proti těm je nutné včas zasáhnout vhodnými prostředky z obchodu. Pokud se totiž přemnoží, pak mohou vaši mladou rostlinku velmi rychle zahubit.
Jak využíváte zbytky z ovoce v domácnosti vy?