Jak dát slimákům navždy sbohem: Dřevěný popel je pomocníkem číslo jedna

Do boje proti slimákům se vyplatí vytáhnout s obyčejným popelem. Dokáže je totiž vypudit z jakékoliv části zahrady, a to opravdu na dlouho.

Jak dát slimákům sbohem: Dřevěný popel je pomocníkem číslo jedna i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Na první pohled se slimáci mohou zdát neškodní, ale tito zdánlivě nenápadní tvorové dokáží v mžiku oka způsobit na vaší zahradě spoušť. Díky jejich nenasytnému apetitu a nočním stravovacím návykům může být obtížné je odhalit a ještě obtížnější bývá chytit je přímo při činu. Zajímá vás, co slimáky účinně odpuzuje? Zkuste vsadit na jeden oblíbený nápoj.

Ničivý dopad slimáků na zahradu

Slimáci mají zvláštní zálibu v zeleninových záhonech a zaměřují se zejména na měkké a křehké plodiny, jako je salát, zelí, mrkev a řepa. Bez skrupulí si však pochutnávají i na květinách, včetně cínií, jiřin a lilií. Tito škůdci zanechávají v rostlinách díry nepravidelného tvaru a díky svému nenasytnému apetitu jsou schopni během jediné noci menší sazenice někdy i zcela zkonzumovat. Za potravou vylézají večer a přes den se stahují do tmavých a vlhkých úkrytů, takže je obtížné je odhalit. Toto noční chování zvyšuje náročnost kontroly jejich populace.

Slimák, škůdci, hmyz

Ekologický prostředek na šneky a slimáky: Ze zahrady je odeženou vaječné skořápky a káva

Pomůže dřevěný popel

Pokud chcete tyto škůdce od návštěvy svých rostlin odradit, pak se podle webu ČeskéStavby vyplatí použít dřevěný popel. Stačí ho jen nasypat okolo rostlin, které by mohly být jejich působením ohroženy. Musí však jít o dostatečně tlustou vrstvu, jinak ji slimáci snadno překonají – o tom jsem se sama už mnohokrát přesvědčila.

Výroba domácího kávového spreje proti slimákům

Ale vsadit můžete podle webu MagazínDoma i na kávu. Výroba domácího postřiku proti slimákům je totiž velmi jednoduchá, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve. Začněte tím, že uvaříte konvici obyčejné černé kávy a necháte ji vychladnout. Poté smíchejte kávový koncentrát s vodou v poměru 1:4.

A slimákům je konec: Ze zahrady je vyžene správně použitá káva iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se chcete na zahradě zbavit nejotravnějších škůdců, pak proti nim vytáhněte díky obyčejnému popelu. Slimáky vyžene rychle

Touto směsí postříkejte rostliny náchylné k napadení slimáky. Je však důležité si uvědomit, že ne všechny rostliny kávu snášejí. Může totiž škodit druhům, které nejsou kyselomilné. Po aplikaci postřiku své plodiny pečlivě sledujte. Pokud u některých rostlin zaznamenáte negativní reakce, od další aplikace upusťte.

Jak proti slimákům bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články