Naučte se pohyb, který opraví většinu problémů se zipem na oblečení i taškách. Nepochopíte, proč jste na něj nepřišli dřív

                   

Zip může mít v našem šatníku mnoho podob. U drahých věcí mívá obvykle zlatou nebo stříbrnou barvu, ovšem často se ho krejčí a švadleny snaží také maskovat. Zdobí nejenom oblečení, ale také boty a nejrůznější doplňky. Ale i když vypadá oblečení dekorované plastovými zipy různých barev a tvarů velmi elegantně, čas od času nám způsobuje i problémy. Zip se totiž může snadno zaseknout. A co s tím udělat?

Jak si poradit s rozbitým zipem

Velmi často, a zvláště když kamkoliv příliš spěcháme, nám zip doslova jako blesk sklouzne, vyskočí ze svého přiděleného kanálku a připraví nám tak nejednu horkou chvilku. Bohužel to není knoflík, který si můžete snadno přišít. Na jeho opravu musíte uplatnit mnohem důmyslnější metody. A jak si zip opravit doma? Pro začátek si vezměte k ruce staré dobré kleště. Určitě je ve své domácí dílně najdete. A co si s nimi počít?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vezměte oblečení a položte poškozený zip na co nejrovnější plochu. Pokud to není možné, pak ho alespoň narovnejte na stranu. Následně se obrňte trpělivostí a zasuňte jeden konec spony do jezdce. Nebojte se použít sílu a postupujte doslova až na doraz. Následně vše přištípněte kleštěmi a máte hotovo. Jen dejte pozor, aby se konec vnitřní strany zipu dotýkal vnější strany jezdce. Následná oprava by totiž byla ještě o něco složitější.

Jak prověřit funkčnost zipu

Pokud si myslíte, že je už vše hotovo, zkuste vysunout jezdec jednoduše nahoru a dolů. Tím nade vší pochybnost zjistíte, zda jsou strany zipu spojené. Zpočátku postupujte opatrně, poté se nebojte i trochu přitlačit. Pokud se vše zapíná přesně tak, jak má, gratulujeme. Váš zip je totiž opraven a vy se můžete opět vydat ven. Je-li někde přesto problém, ještě to nevzdávejte a zkuste zip v ruce trochu promnout. Poté se totiž leckdy strana zipu zasune na své místo a problém bude vyřešen.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zip snadno opravíte i nůžkami

Pokud vám předchozí tip nefungoval, ale vy potřebujete zip udržet zapnutý (ovšem už bez možnosti rozepínání) vsaďte na jinou možnost bleskové opravy. K té budete potřebovat obyčejné nůžky. A jak na to? Předpokládejme, že máte zip, který nejde zapnout, protože jeho jezdec prostě neužitečně visí na jedné straně. Jestliže to chcete napravit, pak vezměte druhou polovinu zámku, najděte si nejnižší vhodnou polohu jezdce a zafixujte ho.

To provedete tak, že si ostrými nůžkami uděláte malý, pokud možno vodorovný řez mezi zuby. Nakonec zbývá zatáhnout za jezdec směrem ke konci zipu. Ale dejte si pozor – pokud je část zipu pod jezdcem stále ještě neuspokojivě srovnaná, stáhněte jezdec dolů (tedy přímo do provedeného zářezu) a na inkriminované místo naneste lepidlo. Zip se tak jednoduše přilepí a bude držet na svém místě přesně tak, jak potřebujete. Pozor, zip už v tuto chvíli nerozepnete. Dobře si to tedy promyslete.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zip opravíte i prostřednictvím šroubováku

Máte doma kovový zip s poctivým jezdcem? Pak ještě nemusíte házet flintu do žita, pokud se vám předchozí pokusy o opravu nevyvedly. Jednodušeji si vezměte k ruce šroubovák. Jeho špičku zatlačte ho do horní části těla vašeho jezdce. Musí jít o tu, která spojuje zip k sobě. Sesaďte zip a následně zatlačte volnou polovinu zipu zpět. Finální výsledek pak opět zajistěte kleštěmi. Zip by měl fungovat jako nový.

Někdy stačí zip trochu rozpárat

Vyjela vám hlava zipu úplně pryč, ale vy se ještě nechcete smířit s tím, že je vaše oblečení zralé na vyhození nebo na profesionální opravu? Ani nemusíte. Jednoduše vezměte zip do ruky a odstraňte z něj zarážky v horní části které neumožňují sklouznutí jezdce dolů. Bohužel bývají leckdy opotřebované nebo nedostatečně provedené (to se týká především velmi levné textilní produkce). Poté spojte konce zipu k sobě.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jakmile máte hotovo, tak jej velmi pomalu a opatrně vložte do jezdce. Postupujte s maximální přesností, jinak budete muset celou proceduru opakovat. Zatímco držíte oba konce, zkuste zip rozepnout a zapnout. Jestliže vše opět funguje, pak máte hotovo. A aby jezdec opět nesklouzl, nenechte nic náhodě a zajistěte volné konce zipu třeba vlásenkou nebo je ručně či na stroji opravdu pevně prošijte nitěmi.

Jak opravit rozbitý zip

Stalo se vám, že se spodní část zipu doslova rozpadla? I to má snadné řešení. Vezměte běžný lak na nehty a nanášejte ho na vyhlazený povrch, dokud nevytvoří žádoucí vrstvu (jednotlivé vrstvy nechte před dalším nanesením laku dobře zaschnout). Bohužel je tato oprava extrémně krátkodobá, lak se totiž rychle opotřebuje. O něco delší životnost má vteřinové lepidlo, které se používá podobně jako lak na nehty ve více vrstvách.

iZdroj fotografie: Pixabay

Lepidlo však musí být aplikováno extrémně rychle, protože jeho materiál bleskově tuhne. Ovšem stojí za to si dát s touto opravou práci, tento způsob lepení totiž zajišťuje v budoucnu mnohem delší a bezproblémové použití zipu. Posledním tipem z tohoto oboru je tavná pistole. Musíte s ní však umět opravdu dobře pracovat, abyste nanesli lepidlo přesně tak, jak potřebujete. Ze všech tří druhů lepidel je však práce s ní hotová nejrychleji.

Mýdlo opraví i starý zip

A co dělat, pokud se vám zip nepříjemně zasekává? Poté si vezměte k ruce mýdlo a všechny zuby pečlivě promažte. Bude fungovat opravdu jako nový. A stejnou službu vám udělá i parafínová svíčka nebo samotný parafín. A pomoci může i grafit, který na místo dodáte jednoduchým obkreslením zipu obyčejnou tužkou. Zip si tak opravíte bez potíží i přímo v terénu bez vynaložení větší námahy.

Dostal vás zip na oblečení do nepříjemné situace nebo se vám podobná faux pas zatím vyhýbají?

Šijete si své vlastní oblečení? Pak se vám bude hodit návod na navlékání jezdce na nekonečný zip
Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články