8 tipů jak ozdobit domácí marmelády jako dárek k Vánocům. Trumfnou i ty v obchodech

                   

Dárky, které jsme sami vyrobili, patří většinou pod vánoční stromečkem k těm nejžádanějším. Ovšem aby zaujaly nejenom svou chutí, ale také báječným vzhledem, vyplatí se naučit několik triků, které vám je pomohou dozdobit po všech stránkách originálně. Navíc přitom můžete respektovat třeba i koníčky nebo zájmy obdarovaného. A to se vždycky hodí.

Zdobení sklenice kouskem krajky

Jedlé dárky jsou jen málokdy konzumovány hned. Mnohdy si je spíše chceme někde vystavit, abychom si ještě chvíli připomínali dobrý úmysl toho, kdo nám je daroval. Krásný pohled je například na sklenice, přes jejich víčka byla přetažena krajka, navíc zavázaná dekorativní stuhou. Můžete klidně odstřihnout kousek ze staré záclony nebo rozstříhat nepotřebné plesové šaty. Kreativitě se meze nekladou.

iZdroj fotografie: Pxhere
Zdroj fotografie: Pxhere

Použijte i nejrůznější přírodniny

Výroba látkového víčka je vždy dobrý nápad. Aby však vypadalo opravdu k světu, zastrčte za stuhu nebo gumičku, kterou jste ho připevnili, ještě nějaké sušené květiny a plody. Například k citrusové marmeládě se hodí kolečko sušeného pomeranče, rybízový džem zase může vsadit na usušené rybízové listy (nejlépe vylisované např. mezi stránkami knihy a poté vyztuženými bezbarvým lakem).

Recyklujte starý pytel na brambory

Donesli jste si domů brambory v přírodním pytli? Pak ho pořádně vyperte a získanou jutu nebo jí podobný materiál rozstříhejte na stejně velké čtverce. Pak už je stačí jen připevnit ke sklenici s džemem nebo marmeládou (použijte bílou stuhu nebo přírodní provázek) a máte hotovo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomoci vám mohou i ubrousky

Není tomu tak dávno, kdy všechny dílny dobývala technika decoupage, tedy zdobení libovolných předmětů motivy z obyčejných stolních papírových ubrousků. A i když už tento trend značně opadl, stále ještě můžete v obchodech narazit na pestrou paletu motivů. Pokud tedy máte například meruňkovou marmeládu, není nic jednoduššího, než její hrdlo ozdobit právě ubrouskem s meruňkami. Celá kompozice tak bude krásně tematická.

Použijte popisovatelné jmenovky

Pořídíte je v obchodech za pár korun a vyznačují se tím, že na jejich povrch můžete psát křídou. Lze na ně napsat milý vzkaz přesně podle potřeby. Nechcete opravdu vůbec utrácet? Pak vsaďte na rytí do tuše. Papír pomalujte voskovkami, následně přes ně přetáhněte několik silných vrstev tuše (nesmí nikde prosvítat). A jakmile zaschne, vyškrábejte do ní vzkaz. Vypadá to opravdu efektně.

Tekuté křídy štítek nepotřebují

Můžete však samozřejmě psát i přímo na sklenici. Vypadá to efektněji, než si myslíte. Pomohou vám tekuté křídy z obchodů, ovšem s trochou šikovnosti to zvládnou i neředěné akrylové barvy nebo tempery ze školní brašny vašich dětí. Vezměte si tenký štěteček, obrňte se trpělivostí a vše budete mít hotovo za chviličku.

Jak vyrobit papírové jmenovky

Sázkou na jistotu je samozřejmě starý dobrý papír. Vezměte čtvrtku a nakreslete na ni libovolný tvar jmenovky. Bude-li dostatečně velká, vejde se vám na ni i milý vzkaz. Dále skleničku dozdobte podle potřeby. Jde o práci na pár minut, ovšem s velkým efektem. Obdarovaný tak bude vědět, že jste si s dárkem pro něj dali opravdu záležet.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní dekorace hrají prim

Chcete darovat svou domácí marmeládu, pečený čaj nebo třeba džem milovníkovi přírody? Pak nehledejte žádné složitosti a hrdla sklenic omotejte třeba snopkem sena nebo dekorativně usušenými travinami. Hodit se mohou i plody podzimu v čele s usušenými šípky nebo jeřabinami. Tato dekorace sice nemívá dlouhého trvání, o to krásnější však je.

Také plánujte letos darovat jedlé dárky nebo je ještě raději sami dostáváte?

Přemýšlíte nad tím, že byste darovali jedlý dárek? Podívejte se na 7 tipů, které vám pomohou vyrobit ten správný
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články