Zásady správné výsadby okurek s vhodným mulčováním: Trochu práce nyní ušetří starosti až do konce léta – sousedé budou úrodu závidět

                   

Okurka patří na našich zahradách k velmi často pěstovaným druhům plodové zeleniny. Aby vám však vždy poskytla maximální úrodu, měli byste se soustředit na správná pravidla její výsadby a mulčování. Nejsou tak složitá, jak se může na první pohled zdát. A jak tedy vše jednoduše udělat správně?

Jak na správnou výsadbu okurek

Pamatujte si, že okurky jsou extrémně teplomilné, takže použití toho správného mulčování jim zajistí po všech stránkách optimální podmínky k růstu i k pozdějšímu zrání plodů. Základem vhodného postupu je však optimálně provedená výsadba. Pamatujte si proto, že okurky se sází do řádků ve vzdálenosti 15 až 20 cm od sebe, přičemž vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami by měla být podle druhu 100 až 200 cm. Díky tomu budou mít okurky dostatek prostoru k růstu.

Mulčování okurek při výsadbě

Termín „mulčování“ vlastně znamená pokrytí horní vrstvy země vhodným materiálem. Použít lze organické nebo anorganické prvky. A ptáte se, proč mulčovat okurky? Tato metoda má mnoho výhod. Ve hře je například:

  • omezení růstu plevelů,
  • menší znečištění plodů,
  • omezení odpařování vody ze substrátu,
  • nižší potřeba zálivky
  • a lepší plodnost.
iZdroj fotografie: Depositphotos

A nelze nezmínit také to, že mulčovaná půda všeobecně zaznamenává mnohem menší výkyvy teploty a vlhkosti, což umožňuje rostlinám nerušeně růst a lépe se vyvíjet. To se samozřejmě po všech stránkách také promítá do vyšších výnosů a lepšího zdraví plodin. A na jaký mulč vsadit?

Mulčování okurek fólií

Jde o velmi oblíbený a téměř bezpracný způsob mulčování. Fólie jsou v zahradnictví k mání v mnoha druzích a liší se od sebe nejen velikostí, ale také různými barvami a samozřejmě i finální propustností. Oblíbená je bezbarvá fólie, protože na záhonech není skoro vidět. Ovšem myslete na to, že pod ní může růst plevel, protože bezbarvý plast propouští sluneční paprsky.

Pro okurky se tedy častěji používá černá fólie nebo jiné barvy. A jak ji použít? Pokud s tím začínáte už na jaře, je vhodné ji rozvinout alespoň 2 týdny před výsevem. Díky tomu se půda řádně prohřeje a semínka řádně vzejdou. Na záhony ji však lze dodat i kdykoliv v průběhu růstu okurek. Stačí jen udělat vhodné otvory, jimiž sazenice protáhnete. S trochou opatrnosti se jim nic nestane – nemusíte se bát.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Mulčování okurek slámou

Nechcete sázet na fólii? Pak vyzkoušejte mnohem přirozenější metodu našich babiček. Na typu slámy, která je vybrána pro mulčování, nezáleží. Může jít jak o plevy, tak i o slámu v nezpracované podobě. Výhodou tohoto řešení je přirozený vzhled takto ošetřeného záhonu a zároveň také nízká cena. V zásadě totiž využíváte odpad.

Pokud ji doma nemáte, pak byste měli vědět, že slámu lze bez větších problémů zakoupit například u místních farmářů, a to leckdy za symbolickou cenu. Navíc se rozkládá pomalu, takže vám jedno mulčování vystačí na celou sezónu! A hlavní výhoda? Půda pod slámou tak zůstává vlhká i v horkém počasí, přes zimu se pak tento materiál biologicky rozloží a půda bude díky němu kypřejší a bohatší na živiny.

Mulčování okurek posekanou trávou

Další možností je využití odpadu po sekání zahrady. Možné je použít jak čerstvě posečenou trávu, tak i tu již mírně suchou. K mulčování je vhodný ovšem i jiný zahradní odpad, jako například opadané listí a drobné větvičky. Stelivo se však rozkládá poměrně rychle, a proto se doporučuje ho během sezóny pravidelně doplňovat tak, aby jeho vrstva nebyla nikdy nižší než 3 centimetry na výšku.

Na co nedáte při pěstování okurek dopustit vy?

Podívejte se na základní principy mulčování trávou
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články