Vypěstování neomezených zásob lahodného kiwi ze semínek na parapetu

                   

Na trhu s okrasnými i užitkovými rostlinami je nyní takové množství variabilních druhů, že přijít s něčím novým je opravdu těžké. Mnoho lidí právě tato skutečnost mnohdy svádí k tomu, že si chtějí vypěstovat něco vlastního a zcela sami. Nejčastěji se tak jedná o pecky nebo semínka různých druhů exotického ovoce a zeleniny. Každá z těchto rostlin má ale specifické nároky na starostlivost a kvůli tomu se dnes zaměříme na domácí pěstování jedné z nich. Bude se jednat konkrétně o kiwi.

Jak získat semínka z kiwi

Kiwi patří mezi exotické ovoce, které je již u nás dobře známo a k sehnání je tak velmi lehce dostupné. Nejedná se však pouze o lahodné a šťavnaté ovoce, z jeho semínek totiž lze vypěstovat opravdu krásnou rostlinku, která při správné péči časem přinese své vlastní chutné plody. Jak ale kiwi semínka získat? Postup je vskutku nenáročný a rychlý.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jednoduše stačí kiwi nakrájet na malé kostky a lžičkou odebrat vrchní dužinatou část, která obsahuje drobné černé kuličky. Ty poté pouze odklepnete do poháru s vodou, ve kterém je pořádně promícháte, čímž je zbavíte veškeré dužiny. Zůstanou vám tak pouze čistá semínka, která vyplavou navrch. Ty poté opět velmi jednoduše odeberete a necháte vysušit na papírové utěrce.

Když máte hotovo, uložíte tyto semínka do navlhčené vaty nebo jiné savé látky, kterou poté zabalíte do igelitového sáčku. Takto připravená semínka necháte na teplém a slunném místě bez průvanu, tedy nejlépe na vašem parapetu. Jednou za pár dnů vždy pouze odeberete sáček, vatu se semínky opět navlhčíte a poté zpět zabalíte do sáčku.

Mladé sazeničky

Až semínko začne klíčit a vyhánět první kořínky a lístky, je načase jej přesadit. Nejdříve můžete rostlinku nějaký čas pěstovat hydroponicky, takže pouze v poháru s vodou a přidanými živinami. Takto budete mít alespoň přehled o stavu kořenů. Až trošku více vyrostou, můžete dát rostlinku do truhlíku, ve kterém se doporučuje použít kvalitní substrát plný živin, pro správný vývoj a růst rostlinky.

iZdroj fotografie: Unsplash

Další odsazení nastává v době, kdy rostlinka dosáhne přibližně 10-12 cm a musí být přesazena do většího, a především samostatného truhlíku. Tato plodina se totiž vyznačuje velmi rychlou a bohatou tvorbou kořenového základu. Dopřejte jí tedy potřebný prostor, a především pravidelnou zálivku. Jelikož je totiž kiwi exotickým ovocem, vyžaduje vskutku slunné a teplé místo a bohaté zavlažení.

iZdroj fotografie: Unsplash

Při správné starostlivosti si budete moci všimnout, že rostlinka opravdu hezky roste a až dosáhne většího a pevného vzrůstu můžete ji přemístit ven, kde bude na přímém sluníčku. V chladnějších měsících ji však opět přemístěte zpět dovnitř do tepla, aby nedošlo k jejímu umrznutí. Při vskutku dobrých podmínkách tato rostlina kvete a tvoří plody přibližně po 3-4 letech života.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články