Rostliny jedovaté pro psy i kočky, do kterých byste to neřekli. Na českých zahradách rostou nejčastěji

                   

Každý zahradník znalý věci je obezřetný při vysazování rostlin, jako je durman, tis červený, akát nebo difenbachie. O těch je totiž všeobecně známo, že jsou jedovaté nejen pro zvířata, ale i pro lidi. Existují ale také rostliny pro člověka neškodné, ale zvíře má po jejich konzumaci zdravotní problémy, které mohou skončit i smrtí. V tomto článku si připomeneme ty nejčastěji pěstované, jež mohou vašim domácím mazlíčkům ublížit.

Rebarbora, medvědí česnek a nezralá rajčata jsou pro zvířata jedovatá

Do rebarbory by to člověk neřekl. Je oblíbená při letním pečení jako náplň do koláčů. Kdo má ale její kyselou chuť rád a už se jí jednou v životě přejedl, dobře ví, že překyselení žaludku rebarborou není žádný med. Pro kočky a psy to platí dvojnásob. Kvůli kyselině šťavelové vyvolává rebarbora silné žaludeční obtíže a ve větším množství může vážně ohrozit ledviny a močové cesty.

iZdroj fotografie: Unsplash

Také náhodná konzumace medvědího česneku, který je pro lidi vítaným a zdravým dochucovadlem a bylinkou, může mít pro vašeho čtyřnohého mazlíčka neblahé následky. Naštěstí ale jeho typické aroma zvířata spíše odrazuje, a obvykle tak zkonzumují jen menší množství, což má za následek průjem, zvracení a žaludeční obtíže. Dobře ale víme, že u malých zvířat i následná dehydratace může končit špatně.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Velmi nepříjemné následky může mít pro vašeho psa i konzumace nezralých rajčat. I jiné zelené části této rostliny jsou jedovaté. Nezralé plody obsahují jedovatý solanin, jehož pozření má za následek zpomalení srdečního rytmu, žaludeční nevolnosti a silný průjem. I když následky nebývají tak silné, aby došlo ke smrti zvířete, je při podezření na otravu solaninem vždy třeba vyhledat pomoc veterináře.

Pozor i na podzemní části rostlin

Většina psů hrabe díry. Pochopitelně nejraději v záhonech. Pro ně je to přirozený pud a také ukojení zvídavosti a pro nás je to adrenalin při zjišťování, co všechno čtyřnohý společník zase zlikvidoval. Nenechávejte ale psa nikdy hrabat tam, kde by mohl narazit na cibulky tulipánů, narcisů nebo jiných jarních cibulovin. Jsou pro něj totiž jedovaté a mohlo by u něj dojít ke křečím a srdeční slabosti. Lehčí otrava se projevuje silným sliněním a zvracením.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rostlin, které jsou pro zvířata toxické, je mnohem víc

Velmi jedovatý je například břečťan, který zdobí fasádu nejednoho domu. Pozření jeho bobulí může být pro zvíře smrtelné, ale i rozžvýkání pár listů má neblahé zdravotní následky v podobě žaludečních obtíží. Stejně nebezpečné jsou i vistárie. Rovněž azalka nebo pelargonie mohou zvířátku zařídit nejednu nepěknou chvíli a překvapivě také rozžvýkání chřestu mohou mazlíčci odnést silnými žaludečními nevolnostmi.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dospělého člověka usmrtí rozžvýkaná semena

Takové nebezpečí se skrývá v nepříliš známé rostlině s českým názvem skočec obecný. Latinský název zní Ricinus Communis. Je velmi jedovatý pro lidi i zvířata. Obsahuje jed ricin. Otrava ricinem je velmi zrádná, protože se první dny projeví jen nevolností a zvracením. Později ale dochází k selhání jater, ledvin a sleziny. Smrtelná dávka pro dospělého člověka je 15–20 semínek, dítěti nebo zvířeti ale mohou stejně ublížit pouhá tři semínka.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články