Rostliny, které jsou jedovaté pro domácí mazlíčky a neměly by být v jejich blízkosti

                   

Pokud máte doma nějaké domácí mazlíčky, těmto rostlinám se doma vyvarujte. Jsou pro ně jedovaté. Nedá se spoléhat na to, že vždy uhlídáte, aby se rostliny Vaše zvířátko nedotklo. Dejte je raději pryč hned a ušetřete si tak následné problémy a veterinární návštěvy.

Stejně tak, pokud si chcete koupit nějakou novou rostlinu, ať už do interiéru či na zahradu, ujistěte se, že pro Vašeho domácího mazlíčka není nijak nebezpečná. Je důležité, aby místa, kde se Váš mazlíček pohybuje. pro něj byla co nejbezpečnější. A dát pryč pár kytek, to je to nejmenší, co můžete udělat.

Většina jedovatých rostlin způsobuje po pozření průjem, zvracení a nejrůznější zažívací problémy. Mezi další příznaky pozření jedovaté rostliny patří také bledost dásní, problémy se spojivkami i jazykem. Také ale celková slabost zvířete a bolesti břicha. Tyto příznaky se mohou objevit po pozření níže uvedených rostlin.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Rostliny jedovaté pro domácí mazlíčky

Mezi jedovaté pokojové rostliny patří lopatkovec, azalka, dracena, amarylis, ale také lilie, difenbachia a monstera. Všechny tyto rostliny po spolknutí způsobují u domácích zvířat výše zmíněné problémy. Co se týká venkovních rostlin, zejména kečů a stromů, jsou jedovaté úplně celé rostliny. Tedy jak podzemní část, tak i listy včetně dřevitých větviček i kmínků a kmenů. Venku je v létě nebezpečné strkat nos do všech rostlin, pobodání čmelákem nebo vosou není nic příjemného ani pro lidi, natož pro zvířata. Rostliny jako takové jsou však jedovaté tyto: bez černý, který má jedovaté plody pro lidi i pro zvířata, ale také cesmína a hortenzie. Květy jsou nejjedovatější z celé rostliny, ale jedovatá je celá rostlina, tedy všechny její části. Velmi jedovatý je také břečťan, který je oblíbený a vyskytuje se v mnohých zahradách a předzahrádkách. 

Kromě jedovatých rostlin můžete mít na zahradě či doma i smrtelně jedovaté rostliny, které je opravdu nejlepší úplně odstranit. Vlčí vavřín je smrtelně jedovatá rostlina, ze které jsou opět jedovaté všechny její části, ale nejjedovatější jsou plody rostliny. Zlatá čepice je také rostlina, která po pozření může vyvolat smrt. Nejjedovatější jsou semena. Jejich požití způsobuje slintání, nevolnost, zvracení, nerovnováhu, halucinace a dušnost a dokonce i smrt. Toto nejsou všechny pro zvířata jedovaté rostliny, proto si hlídejte, co máte doma za rostliny, abyste nezpůsobili problémy svým mazlíčkům.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články