K čemu slouží posuvný otvor v teleskopické trubici vysavače? Pravý význam většina lidí neví

Pokud jste již někdy přemýšleli nad tím, k čemu slouží posuvný otvor na rukojeti vysavače, máme pro vás odpověď, která vás možná překvapí.

Zdroj fotografie: Freepik

Vysavač patří mezi ty domácí spotřebiče, bez kterých si mnoho lidí neumí představit život a běžné každodenní fungování v domácnosti. Ušetří totiž řadu práce a díky němu je úklid tak nějak mnohem pohodlnější. Vysavačů je na trhu několik set druhů, od ručních, přes stavební až po ty robotické. Dnes si ale řekneme něco o těch klasických a zaměříme se především na jejich rukojeť. Ta totiž obsahuje posuvný otvor, který má skrytou funkci, o které nejspíš mnoho lidí neví.

Posuvný otvor neboli vzdušný ventil

Klasický vysavač se běžně skládá z trupu, ve kterém je umístěný motorek, filtrace a také sáček na zachytávání vysátých částic. Ten může být například papírový nebo látkový, který je vhodný pro více použití. Další částí je pak plastová hadice, přívodní kabel, u kterého je možné regulovat jeho délku, a nakonec trubice s rukojetí. Ta může být plastová, nebo u modernějších typů vysavačů například teleskopická. Obsahuje však jeden detail, který má speciální funkci.

Jedná se o drobný posuvný otvor. Mnoho lidí vůbec nezná jeho pravý smysl, nebo jej používá pro regulaci vzduchu ve vysavači. Technicky by se to dalo brát jako jedna z funkcí tohoto otvoru, výrobci vysavačů měli ale v hlavě jinou myšlenku. Původně se má totiž jednat o pojistku proti přehřátí motoru v případě ucpání vysavače.

Pojistka proti přehřátí

Význam tohoto posuvného otvoru je tak zcela jednoduchý a mnohým z vás to možná začne dávat smysl. Určitě se vám již totiž stalo, že se vám do vysavače dostalo něco, co jste nechtěli, nebo například nějaká větší věc. K tomu může dojít úplně jednoduše. Nechtěně vysajete dětskou hračku, kousek oblečení nebo něco podobného. To může vést k ucpání vysavače, čehož si však nemusíte okamžitě všimnout. Ten se ale začne přehřívat, a to je špatně.

V takovém případě je nutné jednat rychle. Nejlepším prvním krokem je otevření posuvného otvoru, čímž zmírníte tlak ve vysavači. Poté jej můžete vypnout úplně a vyčistit odpadní sáček. V případě že se něco zaseklo v trubici, je potřeba ji rozebrat a danou věc odstranit. Pokud tedy budete mít preventivně otevřený posuvný otvor, vysavač se i v případě ucpání nezačne přehřívat. Navíc otevřeným otvorem budete lépe slyšet zvuky ucpaného vysavače. Ten je pak totiž mnohem hlučnější.