Co byste měli vědět o kastraci psa. Její přínosy, možná rizika a celkový vliv na budoucí život

                   

Kastrace má zajisté své výhody, avšak je potřeba ji důkladně zvážit. Je to totiž každopádně zásah do organismu a pejsek kvůli ní musí být většinou v celkové narkóze. Někteří pejsci mohou narkózu snášet špatně a je to pro jejich organismus určité riziko. Navíc nemluvě o tom, že to zejména pro fenky znamená bolestivý řez přes velkou část břicha. Kastrace však také kromě sterilizace pomáhá v preveci proti mnoha nemocem. 

Proč nechat pejska kastrovat

U fen jde i o prevenci mnoha obtíží, jako například záněty dělohy, cukrovka, falešná březost nebo nádory mléčné žlázy. U psů se zase kastrací předchází nejen nežádoucím důsledkům nakrytí, ale také projevům pohlavních pudů. Jedná se zejména o utíkání, toulání, běhání za hárajícími fenami, teritoriální chování či agresivitu. Může se jí předejít ale také například nádorům prostaty. Ke kastraci pak přistupují hlavně psí útulky.

iZdroj fotografie: Pexels

Jsou totiž přeplněné hlavně proto, že se někteří pejsci nekontrolovaně rozmnožili a štěňátka pak nikdo nechtěl. Je možné, že se u své fenky kastraci bráníte kvůli rozsahu potřebného zákroku. Zvažte však, zda byste zvládli péči o všechna narozená štěňata a zda byste jim zajistili všem dobrý domov. Péče o čerstvě narozené pejsky je totiž finančně i psychicky náročná a většinou pak zjistíte, že nemáte to srdce je dát jen tak někomu.

Kastrace má vždy pro i proti

Další fakt, který stojí za zmínku, je to, že kastrace je nevratný proces. Je zapotřebí si ji důkladně rozmyslet, abyste později nelitovali právě toho, že nemůžete mít dalšího potomka vašeho úžasného pejska. Měli byste také zvážit i jiné zdravotní dopady na život psa, nejen samotný chirurgický zákrok. Pejsci obecně mají po kastraci kvůli změně hladin hormonů problémy s přibíráním na váze. To by ale neměl být až takový problém.

iZdroj fotografie: Pexels

Pejsek zůstane štíhlý, pokud mu opatříte speciální granule a nebudete ho překrmovat. Může ale dojít i ke změně kvality srsti, a to k horšímu. Po kastraci bývá lámavá a jemná. Také občas v pozdějším věku dochází k úniku moči. Sterilizace se projeví i na povaze, kdy je její dopad většinou pozitivní. Psi se obvykle více zklidní a občas se vyřeší i problémy s teritoriálním či agresivním chováním. Pozor však na zvýšené riziko lenosti a s tím související stravu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články