Když je kouř ze sousedovic komína otravný: Dá se bránit, může ho čekat pokuta 50 000 Kč

Vdechování hustého dýmu, který má původ u nezodpovědného souseda, má řešení. Pomůže obecní úřad i možná pokuta.

Kouřící komín i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Spousta lidí se stěhuje pryč z měst a to hlavně z důvodů, jako je větší prostor, vlastní zahrada, blízkost přírody a v neposlední řadě čistší ovzduší. Zrovna poslední bod je ovšem v zimním období často trochu kontroverzním tématem. Smogové limity jsou často mnohonásobně překročeny a mohou za to i vaši sousedé, kteří ve snaze ušetřit v nelehké době energetické krize pálí, na co přijdou. Jaké jsou vaše možnosti a jak se můžete bránit?

Proč je hustý dým zdraví nebezpečný

Silný dým linoucí se ze sousedova komína může být nesmírně obtěžující, ale také nebezpečný. Škodliviny se do vzduchu dostávají i z dobře proschlého dřeva, které je jako palivo velmi ekologické, nicméně ve výrazně nižší koncentraci, než je tomu například u vlhkých materiálů. O tom, jak správně dřevo skladovat a postavit dřevník, jsme na Chalupáři-zahrádkáři psali již dříve. Někdy ale sousedé pálí i materiály, které rozhodně vhodné nejsou a výsledkem je potom velmi nepříjemný hustý dusivý dým.

A jak píše web Novinky, škodliviny ve vzduchu zdaleka nezůstávají pouze po dobu hoření, ale v době bezvětří se v místě mohou držet i několik dní. Koncentrace mikročástic je velmi vysoká obzvláště ve večerních hodinách a postupně se zvyšuje i ve vnitřním prostoru, který obýváte. Vysoká koncentrace imisí a jejich vdechování zvyšuje pravděpodobnost infarktu, mozkové mrtvice, astmatu, akutních potíží s dýcháním a alergické reakce. V neposlední řadě se ale na jemné prachové částice vážou karcinogenní látky, které způsobují rakovinu.

Co s olejem po smažení: Do záchodu nepatří, za to hrozí pokuta

Co s olejem po smažení: Do záchodu nepatří, za takový čin hrozí pokuta

Když domluva se sousedem není možná

Můžete se obrátit na místní obecní úřad s rozšířenou působností. V případě zahájení řízení musí obecní úřad nashromáždit důkazy, které prokazují výši škodlivého vlivu. Podle webu JakSprávněTopit by osoba pověřená obecním úřadem měla zkontrolovat i kotel či jiný zdroj topení a odebrat vzorky popela pro prokázání jeho složení.

Sousedské vztahy nejsou vždy dobré a často za tím může být právě vytápení. Zjistěte, jak se můžete bránit dusivému dýmu. iZdroj fotografie: David Feely / Creative Commons / CC BY-SA
Sousedské vztahy nejsou vždy dobré a často za tím může být právě vytápení. Zjistěte, jak se můžete bránit dusivému dýmu.

Obecní úřad si také může vyžádat potvrzení o provedené kontrole topného zařízení a jeho technickém stavu a případně nařídit zjednání nápravy, případně pokutu až ve výši 50 000 Kč. A pokuta mu může hrozit i za neudržovanou zeleň na zahradě, jak už Chalupáři-Zahrádkáři také v dřívějším článku informovali.

Jak jste řešili spor se sousedem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články