Komín se vyčistí zcela sám, stačí do něj vložit bramborové slupky

Aby váš komín opět fungoval jednoduše perfektně, nemusíte hned volat kominíka – dokážete ho totiž pročistit i osvědčenou přírodní metodou.

Sousedské vztahy nejsou vždy dobré a často za tím může být právě vytápení. Zjistěte, jak se můžete bránit dusivému dýmu. i Zdroj fotografie: David Feely / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Údržba komína je často zanedbávanou povinností, která je kvůli své zdánlivé složitosti přenechávána odborníkům. Problém však často eskaluje stejně rychle jako hromadění nečistot v něm. Prvotní příznaky špatně fungujícího komína se projevují zpravidla v podobě opětovného vnikání kouře do interiéru nebo v nadměrném zakouření krbu, jak informuje web iDnes. Při zpozorování těchto příznaků je nutné jednat okamžitě.

Samočisticí metody pro váš komín

Jedna z netradičních, ale překvapivě účinných metod spočívá ve využití bramborových slupek. Chcete-li tento postup uplatnit, nasbírejte bramborové slupky a nechte je 48 hodin schnout v místnosti – budete jich potřebovat asi kbelík. Po důkladném vysušení je vhoďte do krbu a spalte – díky škrobu zbaví komín sazí. Rozhodně však nenahrazují odborné čištění, které by se mělo provádět nejméně jednou ročně.

Porozumění usazování sazí v komínech

Zamyšlení nad původem tohoto problému vede k pochopení několika faktorů, které přispívají k usazování sazí. Hlavní viník často spočívá v nízkých teplotách spalování. Problém dále zhoršují nekvalitní spalovací materiály. K usazování sazí navíc přispívá špatně vysušené nebo vlhké dřevo, zakrývání žhavých uhlíků surovinami a nedostatečná cirkulace vzduchu v krbu. K problematickému hromadění sazí může vést i nepřizpůsobení velikosti kotle ploše domu,“ říká pan Petr z Všestar, který podle svých slov pochází z kominické rodiny.

I když je tedy pravidelná údržba komína zásadní, dalším klíčovým aspektem zůstává kvalita paliva. Čím nižší je kvalita spalovaného paliva, tím častěji je potřeba provádět údržbu komína, jak píše web iReceptář. O tom jsem se na vlastní kůži přesvědčila i já.

Jak zatopit v kamnech, aby vydržela hořet celou noc: Při dodržení správného postupu bude dřevo hořet ještě ráno

Kdy zavolat kominíka

Objevili jste ve svém komínu dehet? Pak rozhodně se zavoláním experta nevyčkávejte. Dehet je velmi hořlavý a snadno může dojít ke katastrofě. Kominíka zavolejte také v případě, že komín vykazuje známky naklánění, prasklin nebo degradace konstrukce nad střešní čarou.

Komín dokážete velmi dobře vyčistit i svépomocí – stačí, pokud si vezmete k ruce docela obyčejný odpad z kuchyně, resp. z brambor iZdroj fotografie: Depositphotos
Komín dokážete velmi dobře vyčistit i svépomocí – stačí, pokud si vezmete k ruce docela obyčejný odpad z kuchyně, resp. z brambor

A nezapomínejte, že pravidelné kontroly, používání kvalitního paliva a rychlá opatření při zjištění problémů jsou pro čistý a bezpečný komín klíčové. A pokud se potýkáte s nepříjemným kouřem od souseda, měli byste ho upozornit, že může dostat pokutu až 50 000 Kč, jak Chalupáři-Zahrádkáři informovali. A další mu hrozí například za pálení listů.

Jak se o svůj komín staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články