Tvrdili jim, že kompletní renovace zchátralé tudorovské vily z 20. století je nemožná. Výsledkem vyvedli všechny z omylu

                   

Plánujete přestavbu starého domu a hledáte inspiraci? Pak by vás mohla inspirovat tato tudorovská vila z roku 1920, která nyní ovšem vyhovuje nárokům moderního bydlení. Renovace byla týmem zkušených architektů provedena doslova od podlahy a výsledek rozhodně stojí za to. A to i přes to, že musel udělat řadu kompromisů, například kvůli místním stavebním předpisům.

Dědictví architektů staré Anglie

Tým ze společnosti Ruhl Studio Architects se postaral o renovaci více než 100 let staré vily tak, aby odpovídala nárokům současných majitelů. Ovšem na pořadu dne nebyla jen kompletní renovace stávající cihlové vily, okolnosti si vyžádaly i vybudování přístavku 4’x20′, který architektům dovolil kompletně překonfigurovat aktuálně nevyhovující schodiště a další detaily.

Dům byl navíc schodišti doslova rozdělen. Jen při překonávání vzdálenosti mezi kuchyní a obývacím pokojem bylo vždy nutné překonat několik schodů. Ovšem stávající předpisy vytvoření nového vnitřního schodiště neumožňovaly, takže nezbylo nic jiného, než pojmout celou renovaci tak trochu jinak.

Sázka na přirozené světlo

Tradiční anglické domy navíc bývají velmi tmavé, s čímž se však Ruhl Studio Architects rozhodli něco udělat. Již samotné přistavené schodiště prosvětlili tak, aby do útrob domu přivádělo maximum slunečních paprsků. Úpravě však podrobili i okna domu nebo vybavení interiéru. Nejspíš vás tedy nepřekvapí, že všude dominuje bílá barva.

Aby vše působilo moderním dojmem, a přitom byla zachována praktičnost celého prostoru, důležitou roli zde hrají i přírodní materiály a tóny. Díky množství světla tak ani šedivé chodby nebo pokoje nepůsobí ponuře – naopak. Dalo by se říct, že vnitřek domu ostře kontrastuje s tím, jak stavba vypadá zvenčí. A návštěvy bývají opravdu mile překvapeny.

Najde se i místo pro odpočinek

Designéři a architekti se však zaměřili i na řadu nevšedních detailů. Obývacímu pokoji tak dominuje krb s živým plamenem, a to hned vedle oken vedoucích do husté zeleně. Svítidla po celém domě pak působí vzdušně a přívětivě. Na první pohled připomínají květy nebo rozverné motýly.

A pokud je to třeba, jsou přírodní materiály umístěny kupříkladu i na strop, kde vyvolávají žádoucí dojem přirozenosti a přívětivé domácké útulnosti, který klasickému tudorovskému bydlení až příliš často chybí. Tady se však něčeho podobného obávat nemusíte.

Uměli byste si představit bydlet v něčem podobném, nebo dáváte přednost spíše klasičtějšímu bydlení?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články