Mravenci se vyhnou zahradě obloukem, k jejich odpuzení postačí lžíce jedlé sody

Docela obyčejná soda si dokáže s mravenci hravě poradit – stačí ji jen správně použít. A stačit vám bude třeba i ta instantní.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mravenci jsou v domácnostech a na zahradách častým nepříjemným jevem, který často narušuje naše prostory a působí rušivě. Ačkoli jsou na trhu k dispozici různé komerční repelenty proti mravencům, mnohé z nich obsahují chemické látky, jejichž používání v okolí našich domovů bychom se měli vyvarovat. Naštěstí existuje přírodní a snadno dostupné řešení – soda.

Jak soda odpuzuje mravence

Silná vůně a vlastnosti sody z ní podle webu RadyNaVšechno činí vynikající přírodní odpuzovač. Mravenci se při navigaci, komunikaci a hledání zdrojů potravy do značné míry spoléhají na svůj čich. soda narušuje jejich pachové stopy a ztěžuje jim vyhledávání požadovaných cílů, což je nakonec vyžene pryč.

Použití sody jako repelentu proti mravencům

A jak si tento odpuzovač vyrobit? Vše je opravdu snadné – postačí jen trocha šikovnosti.

  • Soda
  • Nádoba s malými otvory (např. sklenice od šejkru, prázdná nádoba od koření)

Existuje účinný způsob, jak se zbavit mravenců v domácnosti na dlouhou dobu

Vyhledejte místa, kde jsou mravenci nejaktivnější (může se jednat o místa vstupu do vašeho domu nebo bezprostřední okolí jejich hnízd, jak radí web Pasti). Pomocí nádoby s malými otvory (například prázdné nádoby od koření nebo sklenice od šejkru) hojně posypte sodou mravenčí stezky, místa vstupu a okolí jejich hnízd.

Klíčové je vytvořit bariéru, která mravencům zabrání v průchodu. Po 24 hodinách zkontrolujte ošetřená místa. Pravděpodobně zjistíte, že mravenci své stezky a hnízda opustili. Pokud tu však stále zůstávají, aplikujte sodu podle potřeby znovu. A využít ji můžete i jinde na zahradě, jak už Chalupáři-Zahrádkáři radili dříve.

Mravenci dokážou na zahradě způsobit opravdu nepříjemnou spoušť – není však třeba je hubit chemicky, pomohou i přírodní prostředky. iZdroj fotografie: Pixabay
Mravenci dokážou na zahradě způsobit opravdu nepříjemnou spoušť – není však třeba je hubit chemicky, pomohou i přírodní prostředky

Alternativní metody odpuzování mravenců

Soda je sice velmi účinný přírodní odpuzovač mravenců, ale existují i jiné přírodní metody, které můžete použít, abyste mravence udrželi na uzdě:

  • Celer, sůl a skořice: Na místa, kde se mravenci shromažďují, položte plátky celeru posypané solí a skořicí. Sůl odvádí z celerového kořene vlhkost, čímž vytváří aromatické a pro mravence nepříjemné prostředí.
  • Cukr, kvasnice a med: Smícháním cukru, droždí, medu a vody vytvoříte jednoduchou past na mravence. Tato směs je pro mravence neodolatelná, ale ukáže se jako jejich zkáza – jakmile ji zkonzumují, uhynou. Tuhle metodu ráda používám já.
  • Octový sprej: V lahvi s rozprašovačem smíchejte stejné díly octa a vody. Tento roztok nastříkejte na známé mravenčí stezky a místa vstupu. Silná vůně octa mravence účinně odradí.
Jak se zbavit mravenců v zahradě

Jaké jsou vaše osvědčené triky v boji proti mravencům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články