Nejmenší obydlený ostrov na světě skrývá svá tajemství

                   

Již od roku 1951 se v Guinnessově knize rekordů zaznamenávají světové rekordy dosažené v nejrůznějších oblastech jak lidské činnosti, tak také přírody. Jednou z kategorií je rovněž nejmenší obydlený ostrov na světě, kterým byl do roku 1982 ostrůvek Bishop Rock, ležící v britském souostroví Scilly.

Původní rekordman

Vyznačoval se obydleným majákem, jehož provoz však byl právě v tomto roce zautomatizován a již tak nebylo nutné, aby byl nadále obsluhován člověkem přímo na místě.

Nový držitel světového rekordu

Pomyslné žezlo převzal v této kategorii ostrůvek, kterému se dříve říkalo Hub a nyní má nevšední název Ostrov, na kterém je tak akorát místa. Velikostně je asi o polovinu menší než Bishop Rock a nachází se v řece St. Lawrence, oddělující New York a Ontario. Tato řeka se vyznačuje tím, že se v ní vytváří velké množství ostrůvků různé velikosti. Ten úplně nejmenší najdete v Alexandrijském zálivu, v souostroví s exotickým názvem Tisíc ostrovů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Plocha ostrova činí sotva 300 metrů čtverečních, což je jen o něco více než je oficiální plocha tenisového kurtu. Povrch ostrůvku je kamenitý. Na ostrůvek se vešel

  • pouze domek, který úplně původně sloužil pouze k rekreačním účelům, a také
  • strom, který zde zasadili noví majitelé.

Ostrov patří od roku 1950 bohaté rodině Sizeland, která ho časem začala pravidelně obývat. Výhodou ostrova je samozřejmě dokonalá izolace, kterou poskytuje a po které každý někdy zatouží, především ve shonu současného civilizovaného světa. Je zajímavé, že ačkoliv je ostrov velice nízký, nehrozí mu záplavy, po celý rok se drží nad hladinou řeky.

Pokud jde ale o reálnou samotu, po které majitelé při koupi ostrova toužili, příliš si ji neužijí, protože ostrov se díky uvedení v Guinnessově knize rekordů stal velice vyhledávaným cílem zvědavců, kteří se plaví po řece St. Lawrence.

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články