Neuvěřitelně soběstačný malý eko dům, který dokáže fungovat bez přívodu vody i elektřiny

                   

K pojmům moderních a netradičních nebo méně tradičních způsobů bydlení patří také trend „off grid“, který představuje udržitelné, k životnímu prostředí šetrné bydlení. Představit si je lze jako dům nenapojený na inženýrské sítě, což umožňuje větší svobodu života a soběstačnost, bez nutnosti být závislý na infrastruktuře.

Dům bývá vybaven zejména vlastní studnou nebo zásobníkem na vodu kompostovací toaletou, a také solárními panely.

Tyto domy bývají obvykle prostorově úsporné, ale zároveň vybavené vším potřebným, při maximálním využití prostoru, který je k dispozici. Domy tohoto typu bývají také v některých případech stavěny jako mobilní, protože nezávislost na inženýrských sítích znamená také nezávislost na konkrétním pozemku.

Konkrétní příklad z Austrálie

Austrálie patří k zemím, kde obliba off grid bydlení výrazně roste a pouštějí se do něj i lidé, kteří dosud s tímto typem soběstačného bydlení neměli žádné zkušenosti. Totéž se týkalo také mladého australského páru, který toužil změnit životní návyky a za tím účelem opustil Sydney a svůj malý udržitelný dům si postavil v Novém Jižním Walesu, v lůně přírody.

iZdroj fotografie: Imgur.com / Living Big in a Tiny House

Dům sice zvenku působí velice minimalistickým dojmem, ale po vstupu jsou návštěvníci překvapeni tím, jak je prostorný. Je to způsobeno zejména dokonalým využitím interiéru a zabudováním vhodných úložných prostor, ale také bílou barvou stěn, která dům opticky zvětšuje. V domě nechybí žádné běžné vybavení a některé prvky jsou dokonce ještě lepší a zajímavější než v klasickém domě.

Specifika interiéru domu

Když zavítáte do koupelny, kromě tradičního sprchového koutu zde najdete pro off grid domy typickou kompostovací toaletu a také velice zajímavé umyvadlo, které tvoří mísa původně určená na salát.

iZdroj fotografie: Imgur.com / Living Big in a Tiny House

Dům je obložený dřevem, ale konstrukci tvoří rám z oceli, který je v kuchyni částečně nezakrytý a slouží jako potřebný úložný prostor pro všechno kuchyňské náčiní. Kuchyň je pozoruhodná také atypicky řešeným sporákem, jehož jedna polovina je plynová a druhá je elektrická.

iZdroj fotografie: Imgur.com / Living Big in a Tiny House

Pokud jde o tu plynovou, pohání ji generátor bioplynu a používá se ve dnech s nulovým slunečním svitem nebo v noci. Elektrickou polovinu sporáku napájejí solární panely a využívá se naopak ve dnech, kdy je dostatek slunečního svitu.

Použité technologie

Dům je vybaven zásobníkem na vodu, který se může vzhledem k velikosti domu a počtu jeho obyvatel zdát jako naddimenzovaný, ale je třeba myslet na to, že oblast Nového Jižního Walesu bývá často postižena dlouhotrvajícím suchem, s čímž je nutno počítat.

Teplou vodu zajišťuje solární ohřívač vody a plyn na vaření se získává díky generátoru bioplynu. Pokud jde o elektrickou energii, její výrobu mají na starost střešní solární panely.

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články