Výčet barev fasád a stěn snižujících hodnotu domů, bytů i chalup. Vyhněte se jim, abyste v budoucnu neprodělali balík

                   

Když se snažíte změnit barevnou paletu své nemovitosti, pak je pro vás nesmírně důležité pochopit, co znamenají studené a teplé barvy na fasádě i v interiéru a jak mohou působit na zájemce o vaše bydlení. Správné vyznění může totiž opravdu velmi výrazně změnit to, jak se lidé na vaši nemovitost dívají. Existují totiž barvy, které mají negativní vliv snad na každého. Stačí jen vsadit na ten správný způsob jejich vnitřního rozvržení.

Teplé barvy mívají lepší efekt

V interiéru by měly dominovat. Tyto barvy si totiž naprostá většina lidí spojuje s pohodlím a také s pozitivní a dobrou náladou. A to je samozřejmě to, co chcete v potenciálních zájemcích vyvolat. Všeobecně tak platí, že čím více červené nebo žluté se v místnostech nachází, tím větší „podpůrný“ efekt na rozhodování toto barevné složení má. Proto si jednoduše zopakujte barevnou typologii, jež se s tímto jevem umí opravdu skvěle popasovat.

Co jsou to studené barvy

Jedná obvykle o ty, které byly vyrobeny pomocí modré barvy (a samozřejmě o modrou barvu samotnou). Sytě modrá nebo fialová však mohou působit i teple, nejde tedy o dogma. I růžová barva může patřit do obou skupin, a to v závislosti na složení konkrétního odstínu. Studené barvy působí odtažitěji, ovšem dokážou také vyvolat pocit luxusu. Skvěle se tedy hodí zejména na fasádu, nejlépe v kombinaci s dalšími prvky.

Limetková zelená vás nepotěší

Žlutá barva vysílá do okolí doslova hřejivé paprsky. Oranžové a žluté pokoje jsou vždy pozitivní, ovšem musíte vsadit na ten správný odstín. Pokud je třeba velmi jemně zjemnit odstíny žluté nebo oranžové, pak se jednoduše použitá barva zředí bílou. Ovšem má-li výsledek jedovatě žlutý nebo dokonce nazelenalý odstín, pak se pozitivita vytrácí a nahrazuje ji depresivnost. A to je určitě něco, čeho bychom dosáhnout nechtěli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vadí také jasně červená

I když červená barva jako taková působí pozitivně, pokud je jí mnoho, stimuluje nás až příliš – a to nás v konečném důsledku vlastně odrazuje. Spojujeme si ji totiž s něčím vášnivým, milujícím, horkým – takže se můžeme rovněž snadno spálit. Místnost tedy nelze udělat kompletně jasně červenou, ale není samozřejmě problém zvolit jemnější odstíny. Mimochodem: věděli jste, že červená v kombinaci s hnědou stabilizuje náladu úplně stejně jako antidepresiva?

Ale zářivé odstíny červené nejsou těmi jedinými, které nám mohou zadělat na problémy. To samé platí i o její sestřičce – žluté barvě. Ta je pozitivní a dokáže nás namotivovat. Ovšem pokud je takové barvy okolo nás moc, snadno nás doslova přesytí a spálí – myšleno samozřejmě po psychické stránce. I u ní tedy platí, že bychom to s pozitivitou neměli přehánět. Může to být totiž mnohem spíše na škodu.

Bledě fialová vyžaduje opatrnost

Tato barva pozorovatele často mýlí. Vypadá sice teple, protože je spojována s kvetoucími šeříky, hyacinty apod. Ovšem pokud se zaměříme na její působení na naši psychiku, pak je jednoznačně studená. Pokud se však pojí se zelenou a šedou barvou, dokáže evokovat právě jaro a s ním i zmíněné pozitivní pocity. Pokud tedy šeříkově zbarvenou fasádu spojíte třeba se zeleným zábradlím a kovově šedými doplňky na dvoře, určitě neuděláte chybu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tmavě hnědá již není pozitivní

Ještě před dvěma desetiletími nebyl interiér vymalovaný tmavě hnědou rozhodně nijak výjimečný. Evokoval totiž dřevěné obložení a jako takový se lidem rozhodně zamlouval. Dnes se bohužel vnímání této barvy posunulo spíše do negativní roviny a to především kvůli tomu, že umí doslova „požírat“ světlo. Do interiéru se tedy spíše nehodí.

Plánujete před prodejem svou nemovitost vymalovat těmi správnými barvami?

Rozumíte psychologii barev anebo se jimi necháváte zcela náhodně ovlivňovat?
Diskuze Vstoupit do diskuze
61 lidí právě čte
Autor článku

Zobrazit další články