Hlávkové zelí lze snadno zbavit všech škůdců lusknutím prstu: Vše zařídí správně aplikovaný kuchyňský ocet – nejlepší řešení

                   

Brukev zelná (Brassica oleracea) se na našich zahradách pěstuje v mnoha vyšlechtěných variantách. Kromě hlávkového zelí je ve hře kupříkladu i hlávková kapusta, kedluben nebo květák. Všechny však trápí podobní škůdci – naštěstí se jich lze zbavit osvědčeným babským receptem.

Postřik z octa na zelí

Ocet patří mezi velmi oblíbená kuchyňská ochucovadla, ovšem málokdo ví, že je jeho použití mnohem univerzálnější. Jde totiž o velmi slabou kyselinu, takže může posloužit i jako skvělý prostředek proti nejrůznějším škůdcům. Ty odradí jak jeho kyselé pH, tak i jeho specifický zápach, který není mnohdy příjemný ani lidem.

Ocet je však třeba správně naředit. A nebudete ho potřebovat příliš – stačí vám jeden šálek obyčejného kuchyňského octa, naředěný v 10 litrech teplé vody. Do roztoku je však třeba přidat ještě jednu ingredienci – cukr. Na toto množství ho budete potřebovat 45 gramů. Dobře vše rozmíchejte, přelijte do postřikovače a aplikujte na zelí. Opakujte jednou týdně jako prevenci proti škůdcům.

Co byste ještě měli vědět

Trik s octem je možné uplatnit i na další druhy listové zeleniny – například čínské zelí (Brassica chinensis, syn. Brassica napus var. Chinensis) nebo oblíbené pekingské zelí (Brassica campestris var. Pekinensis), které je u nás rovněž často napadáno různými housenkami nebo hmyzem. Ocet mu navíc rozhodně nijak neškodí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Proti housenkám pomůže dřevěný popel

Jestliže máte problém jen s housenkami běláska zelného, pak můžete použít jiný prostředek – dřevěný popel. Obsahuje celou řadu živin:

  • mangan,
  • hořčík,
  • železo,
  • fosfor,
  • vápník,
  • draslík
  • a důležité stopové prvky.

Ovšem může působit i jako mechanická bariéra proti škůdcům. Stačí ho rozemlít najemno a následně rozprášit po čerstvě zalitém záhonku zelí. Nalepí se na listy a ochrání je před žravými a mnohdy i savými škůdci.

Ke kterým rostlinám popel nedávat

Tímto postupem lze ošetřit i jiné rostliny, ale ne pro všechny se tento prostředek hodí. Popel je zásaditý, není tedy vhodný pro rostliny, které preferují kyselou půdu. Rozhodně tak například neošetřujte jehličnany, lilie, rododendrony, borůvky, hortenzie nebo vřesy a vřesovce. Mohlo by jim to ublížit.

A jaké jsou vaše nevšední tipy pro využití popela nebo octa na zahradě?

Menšíc druhy zelí lze před škůdci ochránit i díky pěstování v nádobách. Vyrobte si na ně například závěsný květináč z domácích surovin
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články