Nejrychlejší způsob oloupání granátového jablka bez nepořádku a zbytečně ztracené šťávy. Pomůže obyčejná vařečka

                   

V našich obchodech je toto ovoce velmi oblíbené. Granátové jablko je plodem marhaníku granátového (Punica granatum), kterému se česky říká též granátovník obecný. Obvykle si ho však nekupujeme příliš často, protože jeho loupání nepatří právě mezi oblíbené činnosti. Ovšem pokud se naučíte několik triků, můžete si jeho vnitřek s lahodnou chutí dopřát opravdu kdykoli a to během několika minut.

Oloupání granátového jablka vařečkou

Máte po ruce nůž a vařečku? Pak už nic jiného nebude potřebovat. Celý postup je až neuvěřitelně jednoduchý. Nejdříve jablko jednoduše překrojte napůl. Jakmile to budete mít, protlačte jeho středy opatrně dovnitř tak, abyste ho doslova obrátili naruby. Jednotlivá semena v dužině pak na talíř jednoduše vytlačte vařečkou. Tím se nerozbijí a zachovají si většinu své šťávy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Granátové jablko loupejte pod vodou

Některým lidem však ani tak nevadí pracný postup jako spíše agresivní šťáva, která jim dráždí kůži. I pro tento případ však existuje jednoduchý postup. Granátové jablko rozkrojte. K ruce si vezměte příborový nůž a polovinu ovoce ponořte do mísy s vodou. Pod vodní hladinou postupně vyjměte nožem všechna semena. Nebude se tak muset potýkat se stříkající šťávou, ani si nepodráždíte pokožku na rukou.

Lze ho i jednoduše vymačkat

Jestliže vám ani jeden z těchto způsobů nevyhovuje, pak ještě nemusíte zoufat. Charakteristikou chuť vám vykouzlí i lis na citrusy. Poloviny tohoto ovoce lze totiž odšťavňovat stejně efektivně jako třeba pomeranč. Výsledkem bude lahodná šťáva, která se hodí nejenom k pití, ale i do nejrůznějších dezertů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jak pěstovat granátové jablko doma

Ovšem marhaník granátový vám může dělat radost i ve své zelené formě. Dařit se mu totiž bude i u vás doma. Ke spokojenosti mu stačí jediné – chladnější zimování třeba v ložnici. To je jedinou podmínkou pro to, aby vám krásně vykvetl. U starších rostlin pak můžete zároveň pozorovat plody i květy. Jediné, co tato neobyčejná pokojovka opravdu nemá ráda, je přemokření. Jinak je péče o ni opravdu snadná.

Dopřáváte si během zimy granátová jablka nebo dáváte přednost jiným druhům ovoce?

Jak oloupat granátové jablko podle Romana Pauluse
Diskuze Vstoupit do diskuze
128 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články