Oteplování způsobuje, že se v Česku objevují nové druhy hmyzu, škůdců a živočichů. Na které z nich si dát pozor?

                   

Naše planeta se neustále otepluje. Lidé se tak musí připravit na to, že bude nejen sucho a větší teplo, ale také na to, že začnou potkávat zatím neznámé druhy živočichů a rostlin. Samozřejmě se sem nepřestěhují velcí savci nebo jiná větší zvířata, ale rozšíří se sem brouci nebo pavouci, kteří do této doby žili jen ve Středomoří nebo v exotických oblastech.

Vrátí se sem komáři

Jistě, komáry tu máme neustále, vědci se však domnívají, že se do našich končin brzy nastěhuje komár anopheles. Bohužel právě on je nositelem malárie. Stejně tak se k nám už teď dostává komár tygrovaný. Ten pro změnu přenáší nilskou horečku. Jistě jste v televizi nebo v jiných médiích v letních měsících zaznamenali zprávu, že se některé z těchto druhů vyskytují na Moravě. Je to logické. Právě tyto oblasti jsou totiž těm přímořským nejbližší.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vzpomeňme si například na kobylku kuželohlavou. Jde o druh, který tu byl ještě v nedávné době opravdu neobvyklý. Během patnácti let se však rozmnožil natolik, že jde v současné době o hmyz zcela běžný. Podobně se tu rozšířil také zavíječ zimostrázový. Bohužel jde o škůdce, jež dokáže během několika málo dní zničit celý zámecký park. Některé zprávy jsou naštěstí zatím ještě fake news. Jako například ta o sršni mandarínské, která se k nám prozatím nedostala.

Můžeme se bránit?

Bojovat proti novým druhům živočichů, které se k nám dostanou z teplejších krajin, může v podstatě jedině sama příroda. Jiné obrany není. Těžko půjdeme a budeme hubit živé tvory. Pokud však bude chladnější léto, může se výrazně omezit rozmnožování takových druhů, jimž se daří jen v teple. Další, co špatně snášejí, je pochopitelně zimní období, které tu někdy bývá opravdu dlouhé.

iZdroj fotografie: Pixabay

Teplomilní živočichové by tak dlouhou a tuhou zimu vůbec nemuseli přežít. Bohužel to však neplatí nejen pro druhy, které jsou pro člověka nebo rostliny škodlivé, ale pro úplně všechny druhy živočichů, jež ke svému životu potřebují teplé počasí a mnohdy i sluneční svit, kterého je v zimních měsících většinou poskrovnu.

Viděli jste ve svém okolí nějaký nový a zajímavý druh živočichů, nebo jste se s žádným zatím ještě nesetkali?

Věděli jste, že sršeň obecná nemusí být naším nepřítelem? Ve skutečnosti je velmi užitečná
Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články