Se zapalováním různých materiálů na zahradě opatrně, hrozí za to pokuta

V České republice se používání otevřeného ohně na zahradách řídí zákonem č. 86/2002 Sb, který řeší ochranu ovzduší.

Pravidla rozdělávání ohně i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

I když je zahrada soukromým pozemkem, ne vždy je tu možné dělat vše, co si zamanete. Bohužel za některé zdánlivě obyčejné věci vám může dokonce hrozit i nepříjemná pokuta. Na co si dát pozor, pokud nechcete sahat do útrob své peněženky?

Co na to říká právo

Podle zákona č. 86/2002 Sb je v otevřených ohništích, zahradních krbech nebo grilech povoleno spalovat pouze určité materiály, jak píše web Dům a zahrada. Mezi přípustné materiály patří dřevo, dřevěné uhlí, suché rostlinné materiály a některá plynná paliva. Ovšem za spalování mokré trávy, listí nebo jiných zakázaných materiálů hrozí pokuta od 500 Kč do 150 000 Kč.

Spalování zakázaných materiálů, jako je mokrá tráva a listí, nejenže podle webu iReceptář porušuje zákonné předpisy, ale představuje také vážné ekologické a zdravotní riziko. Tyto materiály produkují nadměrné množství kouře a uvolňují do ovzduší škodlivé látky, které mohou ovlivnit zdraví dýchacích cest a přispívat ke znečištění ovzduší. Můžete se tedy vsadit, že tím, kdo na vás „poštve“ úřady, budou vaši přidušení sousedé.

Máte septik či žumpu?

Máte septik či žumpu? Za její nevyvážení hrozí pokuta až 20 000 Kč

Rizika vypalování trávy

Zakázané je také vypalování trávy – tak oblíbené kupříkladu při přípravě místa na nové pole. Žár z nekontrolovaných požárů totiž může poškodit strukturu půdy, snížit její úrodnost a narušit přirozený ekosystém. Pokud byste se tedy rozhodli vsadit na praxi vypalování trávy za účelem vyčištění zahrady, můžete schytat pokutu v rozmezí od 25 000 Kč do 500 000 Kč.

S vypalováním trávy opatrně, hrozí vám pokuta až 25 000 Kč iZdroj fotografie: Pixabay
Přestože je pálení spadaného listí ten nejjednodušší způsob jeho likvidace, za nedodržení předpisů vám hrozí vysoká pokuta

Vypalování trávy ničí všechny živé organismy v okolí, včetně užitečného hmyzu, jako jsou čmeláci, kteří hnízdí v podzemních norách. Poškozuje také chráněné rostliny a může zničit hnízda ptáků ukrytá v trávě,“ říká náš čtenář a milovník ekologie pan Karel N. z Hradce Králové, který prý sám už několik takových „vypalovačů“ nahlásil. „Opakované vypalování navíc vyčerpává půdní živiny, čímž se půda stává méně úrodnou a náchylnější k erozi.“ A pokutu můžete schytat i za špatné odstraňování plevele, jak už Chalupáři-Zahrádkáři psali.

Jakou nepříjemnou pokutu jste už někdy dostali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články