Pro pěstování „tuny“ brambor nemusíte vlastnit pole. Experiment s plastovými přepravkami předčí očekávání a zvládne ho každý

                   

Lilek brambor, též brambor obecný či brambor hlíznatý – ano, to všechno jsou názvy pro oblíbené brambory (Solanum tuberosum). Nic jiného za tím nehledejte. Jde o hlízy plné výživných (především minerálních) látek jako je železo, měď, mangan, fosfor a vápník a vitamínů C, B1, B2 a PP. A jak si tuto zeleninu vypěstovat i tam, kde není prostor na klasické pole?

Výhody pěstování brambor v nádobách

Pokud nechcete velký kus zahrady „pronajímat“ právě bramborám, ale přesto byste si rádi na této zelenině opravdu pochutnali, pak vám bude pěstování brambor v nádobách skvěle vyhovovat. Nese s sebou totiž hned několik výhod. Především takto pěstované brambory téměř nenapadají škůdci. Vyhnete se riziku zaplevelení a potěší vás i snadná sklizeň, která se obejde se například bez poškození hlíz.

Což je právě problém, ke kterému při běžném způsobu pěstování až příliš často dochází. A určitě oceníte i to, že v případě potřeby lze nádoby s bramborami snadno přesunout na jiné místo. A vypěstovat si můžete i druhy, které jinak na běžném poli rostou a plodí jen obtížně. Věděli jste například, že brambory ze žlutou a oranžovou barvou obsahují více antioxidantů než ty klasické? Jedná se zejména o karotenoidy a flavonoidy.

Jak pěstovat brambory v nádobě

K pěstování brambor můžete použít jakoukoli dostatečně velkou nádobu – třeba i plastové bedny od zeleniny. Ujistěte se ovšem, že bude vždy zajištěna dostatečná drenáž. Spodní strana nádob tedy musí mít dostatečný počet odtokových otvorů. Do velkého kbelíku se vám vejdou dvě nebo tři hlízy, velké bedny jich zvládnou až pět. A jak postupovat? Nádobu naplňte úrodnou zeminou. Poté vložte naklíčené brambory a nasypte na ně 3 až 7 cm zeminy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Důkladně zalévejte. Pamatujte si, že půdu určenou k pěstování brambor musíte udržovat stále vlhkou, ale ne mokrou. Pro kontrolu vlhkosti vtlačte prst do země alespoň do hloubky 2 až 3 cm. Pokud bude suchá, pak je vhodná doba na zálivku, ovšem počítejte s tím, že bude-li panovat velké horko nebo se do nádob začne opírat vítr, budete muset nejspíš své brambory zalévat častěji než jednou denně.

Kdy a jak brambory přihnojovat

Jakmile nať vašich brambor dosáhne výšky asi 15 cm, musíte je dobře pohnojit přidáním směsi zeminy a kompostu. Nebojte se kolem rostlin nasypat několik centimetrů silnou vrstvu této výživy. Zasypat zeminou můžete dokonce i některé listy ale pamatujte si, že minimálně 2/3 rostliny by měly vždy zůstat venku. Se sklizní je poté možné začít kdykoli po ukončení kvetení rostlin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Stačí jednoduše postupně odebírat hlízy a okamžitě je používat. Lze ovšem také počkat na okamžik, až bramborová nať zežloutne a vybledne, a poté sklidit celou úrodu jednoduše najednou. A jak na to? Uchopte nádobu a její obsah vysypte na plachtu – vyberte brambory a zeminu uložte na kompost. Nic víc nebude třeba.

Co byste ještě měli vědět

Tímto způsobem je vhodné pěstovat především středně rané a středně pozdní odrůdy, protože jejich vegetační období je výrazně delší než u jiných typů brambor a dokážou vás tedy potěšit déle čerstvou úrodou. Pokud však plánujete sklízet všechny brambory najednou, pak se ve výběru odrůd nemusíte nijak omezovat.

Jakému způsobu pěstování brambor dáváte přednost vy?

Podrobněji jsou podmínky pro pěstování brambor v nádobách popsány v tomto videu
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články