Podivná místa na planetě, kde byste si jen stěží dokázali představit žít

                   

Lidé obydlili snad všechny kouty Země. Od severního pólu po Antarktidu. Od mrazivých pustin po tropické oblasti. Téměř všude jsme dokázali najít způsob, jak se přizpůsobit počasí, a přežít tam. A věřte, některá místa jsou opravdu neobvyklá. Snad jediné místo na Zemi, kde dosud žijeme pouze sporadicky, je pod hladinou moří a oceánů. Ale je jen otázkou času, kdy se nám podaří usadit i zde. Na Zemi však je dost míst, kde život je všechno možné, jen ne snadný. Pojďme se podívat na 4 z nich.

Hanger Temple Han Shan, Čína

Tento chrám je opravdu jedinečný tím, že je zpola vytesaný do skály, a částečně visí nad propastí. Nic pro slabé povahy, trpící závratí. Ovšem chrám byl vybudovaný tak dokonale, že rovnováha mezi visutou a zapuštěnou částí je zárukou toho, že je velmi stabilní. Udává se , že ho vybudoval pouze 1 mnich mezi lety 386 – 534 našeho letopočtu. Komplex má 40 pokojů, a ty jsou vzájemně propojené, takže je možné lehce se dostat z jednoho konce na druhý. Vše v tomto chrámu je původní.

i

Klášter Roussano, Řecko

Klášter se nachází ve středním Řecku a doslova se tyčí mezi nebem a Zemí. Je na strmém útesu ve výšce 300m nad mořem. V r. 1545 se pro toto místo rozhodli mniši, aby byli chráněni před napadením v době války, nebo jinou katastrofou. A opravdu po celou dobu na klášter nikdo nezaútočil, a všichni v něm žili v bezpečí. Jediné nebezpečí spočívá v přírodních silách, jako je zemětřesení, nebo eroze, která může celý komplex vymazat z povrchu zemského.

i

Casa do Penedo, Portugalsko

Tento kamenný dům vypadá jako ilustrace z pohádky, a najdeme ho na severu Portugalska. I když vypadá, že tu stojí několik století, byl vybudovaný teprve nedávno – v r. 1972. jeho základem jsou 4 kameny. Interiér je zařízený ve venkovském stylu, ale nechybí ani bazén. Dům není napojený na elektřinu a nyní je prázdný. Důvodem byly útoky vandalů, kteří majitelům více než 20x vytloukli okna.

iZdroj fotografie: Unsplash

Villa Girasol, Itálie

Tento pozoruhodný dům byl postavený v r. 1929 podle návrhu jednoho inženýra. Má tvar písmene L, a je vyjímečný tím, že se otáčí za Sluncem. Rychlost je velmi dobře propočtena, a tak mají obyvatelé domu zajištěné světlo po celý den. Otáčení probíhá kolem centrální části domu, rychlostí 25 cm za 1 minutu.   

i
Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články