Chata u lesa? Nedovolte srnám a zajícům ničit vaše stromy, pomůže proti tomu i stará ponožka

                   

V zimě bývají zvířata leckdy velmi hladová. Ovšem při svém honu za potravou si často jako cíl vyberou ovocné stromky na našich zahradách. Okus zvěří však dokáže zejména ty mladé úplně zničit. A jak tomu zabránit? Možností je hned několik a většina z nich je opravdu velmi jednoduchá.

Snažte se zvířata co nejvíc odradit

Všeobecně platí, že pokud na své zahradě vytvoříte tak trochu nepřátelské prostředí, nebude se na ní nezvaným návštěvníkům líbit. Divoké srnky a zajíce leckdy dokáže odradit i tak prostá věc, jako je osvětlení. Využijte toho a sváteční výzdobu nechte na stromech až do jara. Každou noc ji zapínejte a uvidíte, že se všichni čtyřnozí škůdci vašim stromkům pro tentokrát vyhnou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pomůže i bělení stromů

Vápno, používána k ochraně kmenů, zvířatům nechutná. To je všeobecný fakt (byť občas se najdou výjimky potvrzují pravidlo). Nemusíte proto s bílením stromů čekat až na předjaří, ale přistupte k němu klidně hned. Pro větší dezinfekční efekt můžete do směsi zamíchat i trochu modré skalice. Ničemu to neublíží, nebojte se. Dobrým nápadem je také použití pletiva, musí však sahat dostatečně vysoko i během sněhových závějí.

Pomoci vám může i stará ponožka

Další věcí, která dokáže zvířata spolehlivě vyhnat z vaší zahrady, je lidský pach. Pokud se však mezi svými stromy nepohybujete tak často, jak byste chtěli, pomozte si osvědčeným trikem. Najděte starou ponožku a naplňte ji svými vlasy. Tenhle malý odpuzovač poté zavěste do korun stromu. Uvidíte, že se místu začnou zvířata vyhýbat obloukem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pořiďte si dobrého hlídače

A pokud nechcete, aby se po vaši zahradě promenádovali také zajíci a další nezvaní hosté, pořiďte si psa. Nemělo by samozřejmě jít o lehkovážný krok, protože degradovat funkci tohoto zvířete jen na tu hlídačskou rozhodně nestačí. Pokud však už nad jeho koupí nějakou dobu váháte, protože hledáte společníka, pak se vám určitě bude hodit fakt, že právě on dokáže odradit všechny nezvané návštěvníky více než spolehlivě.

Máte také během zimy potíže s okusem stromků nebo se vaší zahradě srnky a zajíci spíše vyhýbají?

Čím natřít stromy? Naučte se klasický vápenný nátěr
Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články