Aktuální předpověď počasí na vánoční týden. Čekají nás sněhové vánice nebo budou Vánoce zase na blátě?

                   

Vánočních ideálů máme celou řadu. Obvykle mezi ně patří pohoda u rodinného krbu a trávení tohoto času s našimi nejbližšími. Ovšem leckdy máme i mnohem hůře splnitelná přání. Tak toužíte prožít přesně takové Vánoce, jaké na svých obrázcích maloval Josef Lada? Plné sněhu, jiskřivých rampouchů a mrazivých hvězdných nocí? I když to v posledních letech tak nevypadá, letos může být vše na dobré cestě.

Začátek týdne vypadá nadějně

Poslední předvánoční víkend, tedy 18. a 19. 12 ještě nijak vánočně a mrazivě nevypadá. Teploty se budou pohybovat mezi 0-7 °C a čas od času na nás zpoza mraků vykoukne i sluníčko. Bude tedy spíše polojasno, přičemž v neděli se mraky protrhají trochu více. Další dny už však vypadají mnohem slibněji.

iZdroj fotografie: Pixabay

Hned v pondělí 20.12. totiž na naše území přijdou sněhové srážky. Příliš dlouho se však nejspíš neudrží, protože teploty se budou stále pohybovat okolo 1-2 °C. To, co napadne, tedy pravděpodobně během krátké chvíle roztaje. Dostane tedy sníh během následující dnů šanci nebo tomu bude přesně naopak?

Chladnější počasí převezme vládu

Sněhové přeháňky budou pokračovat i 21. a 22. 12. přes den se budou teploty pohybovat okolo 2°C, v noci však klesnou k -1 až -2°C. Je tedy možné, že se nějaký sníh na trávě nebo jiných nenáročných plochách přece jenom udrží. A to především na horách. Pomoci by tomu mohlo jedině výraznější ochlazení.

iZdroj fotografie: Pixabay

A právě to projde ve čtvrtek a v pátek, tedy 23. a 24. 12. Denní teploty klesnou na pouhé 2°C, noční pak na až -1°C. Pokud se tedy nějaký sníh z předchozího bílého nadělení udrží, určitě už o něj nepřijdeme. A nespláchnou ho ani nečekané dešťové srážky, jak tomu bylo například během minulé zimy plné plískanic.

Budou tedy bílé Vánoce?

Není tedy jisté, zda se budete moci od vánočně ozdobeného stromečku dívat z oken na zasněženou zahradu. Ovšem v neděli 26.12. budou opět srážky na pořadu dne (s denními teplotami okolo 2°C a nočními pak okolo -1 °C). Stavění sněhuláků, koulovačky a další zimní radovánky si tedy užijete alespoň o vánočních prázdninách.

Chystáte se letos za bílými Vánoci vyrazit na hory nebo si počkáte, co vám přinese počasí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články