Přestavěná stará farma z roku 1852 bere dech. Výsledek byl oceněn i zlatou medailí za spojení moderní a historické hodnoty

                   

Restaurování souboru historických budov v Západním Kapsku je vyvedeno tak úžasně, že opravdu bere dech. Změněn nebyl jen interiér, ale také exteriér. Proměna se rychle stala virální a na internetu si ji prohlédli již tisíce lidí. Navíc celý projekt jako projev nejvyššího uznání získal zlatou medaili na sedmém ročníku mezinárodní ceny Domus Restoration and Conservation Award, který se koná ve slunné Itálii.

S přihlédnutím k původnímu vyznění

Rekonstrukce se týkala souboru kapských budov, rozložených v rovinatém terénu v údolí pohoří Swartberg. Přestavět bylo třeba nejenom hlavní dům, ale i dvě stodoly a obchod. Českým milovníkům architektury bude celý soubor staveb připomínat nejspíše tzv. selské baroko, znalejší pak v komplexu objeví prvky typické pro ladismithovský styl.

Rekonstrukce naštěstí nebyla tak náročná, jak to na první pohled vypadalo. Původní dům i stodoly se pyšnily velmi dobrým stavem a architekti je dokonce neváhali označit jako „zásadně nedotčené.“ Bylo potřeba odstranit pouze pozůstatky z nepovedené rekonstrukce, které proběhla v roce 1970.

Se zachováním historické hodnoty

Celý soubor budov pochází podle dobových pramenů z poloviny 17. století a zvířata tu byla chována již před rokem 1800. Ovšem původní velká farma byla během času rozdělena na několik meších částí. Několik let sloužila mimo jiné i pro chov pštrosů, oblíbených pro své jedinečné peří (zejména v dámské módě).

Později však tento chov upadl a budovy zůstaly dlouho nevyužívané. Dnes tu největší produkci tvoří olivové háje v údolí. Aby se však dalo uvnitř budov pohodlně bydlet, bylo třeba zrekonstruovat nejenom venkovní části, ale i jejich vnitřek. K tomu bylo nejdříve nutné provést analýzu.

Zapojili se i odborníci

O tu se postaral Roger C Fisher, emeritní profesor architektury, působící na univerzitě v Pretorii. Aby vnitřní uspořádání dokonale ladilo s původní myšlenkou staveb, byli do celého kolotoče pozváni i bytoví designéři. Výsledkem je nádherný interiér, který kale důraz na zemité barvy, ovšem zároveň nijak neupozaďuje původní krásu místností.

Mnohdy jsou historické prvky naopak vypíchnuty a odkazují na styl 19. století, který se podle všech odhadů k tomuto souboru staveb hodí nejvíce. Mnoho původního nábytku však nebylo vyměněno, ale jen důkladně restaurováno a historický nádech celého bydlení tak rozhodně není pouhou iluzí.

Nechybí ani moderní prvky

Ovšem některé části staveb (a především obytného domu) se nebojí sahat svým vyzněním až do moderní doby. I když jim stále dominuje dřevo a přírodní materiály, zvolené kombinace jsou veskrze moderní. Nechybí tak například ani moderní zástěny, svítidla nebo třeba šikovné úkryty pro domácí spotřebiče.

Líbilo by se vám bydlení v takto provedené historické výstavbě?

Na kompletní proměnu celého komplexu se můžete podívat zde
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články