O ježka na zahradě je třeba se vhodně postarat. Ocení i krmivo pro kočky a vhodný úkryt

Ježci jsou na zahradě velmi užiteční. Bohužel se jejich populace snižuje v důsledku ztráty přirozeného životního prostředí a urbanizace.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Věděli jste, že jediný ježek dokáže za jedinou noc sežrat až 100 gramů škůdců, jako jsou třeba obávaní slimáci, housenky, a dokonce i hadi? Naučte se, jak vytvořit na zahradě dokonalé útočiště pro tyto užitečné tvory, a oni vás už navždy ochrání.

Vytvoření zahrady vhodné pro ježky

Ježci se v noci pohybují po velkých plochách a hledají potravu. Chcete-li je přilákat, zajistěte jim přístup do zahrady. Ke vstupu jim stačí mezera o velikosti 10×10 cm ve spodní části plotu. A myslete i na vhodné úkryty. Vyhraďte roh zahrady přerostlým rostlinám, hromadě polen nebo kupě listí. Tato místa poskytnou vašim bodlinatým hostům bezpečné úkryty a loviště.

Nabídněte potravu a vodu

Skvělou volbou je krmivo pro kočky (mokré nebo suché), nesolené vařené kuře nebo mouční červi. Naopak ježkům nikdy nedávejte mléko – způsobuje jim vážné zažívací problémy. Místo toho jim denně dodávejte čerstvou vodu. Krmivo nabízejte jednou denně večer, aby odpovídalo jejich nočním zvyklostem.

Ježka ze zahrady nevyhánějte, skvěle si poradí se škůdci

Ježek je nejlepší kamarád zahradníků: Na zahradě je užitečný, pomůže s likvidací škůdců

Ježci ochrání vaší zahradu před dotěrnými šneky a slimáky iZdroj fotografie: Pixabay
Ježci jsou neocenitelnými společníky na zahradě. Hodují na škůdcích a zajišťují tak přirozenou ochranu proti škůdcům.

Pomozte ježkům připravit se na zimu

Aby ježci přežili zimní spánek, musí vážit alespoň 600 gramů. Koncem podzimu mohou mít mladí ježci nebo ti s nedostatečnou hmotností s dosažením tohoto cíle problémy. V tomto období doplňte jejich stravu vysoce energetickými potravinami. Mohou vám pomoci mouční červi nebo specializované krmivo pro ježky.

Co dělat, když najdete spícího ježka

Pokud je ježek v zimním spánku, opatrně ho vraťte do hnízda, znovu ho přikryjte materiálem hnízda a nechte ho být,“ radí web RSPCA. Přidává však i postup pro krizové situace. „Pokud to není možné – například proto, že je toto místo již zničeno – pak ježka odneste do klidné části zahrady, kde bude v bezpečí, a to s co největším množstvím materiálu z původního hnízda.“

Ježka ze zahrady nevyhánějte, skvěle si poradí se škůdci

Ježek je nejlepší kamarád zahradníků: Na zahradě je užitečný, pomůže s likvidací škůdců

Příběhy záchranné stanice – ježek

Jak poznat, že má ježek vážné problémy

Někdy, pokud je ježek velmi nemocný a není schopen regulovat vlastní teplotu, vyhledává k odpočinku teplá místa. Můžete ho proto najít, jak snaží dostat do vašeho domova nebo leží na slunném místě v zahradě. To znamená, že ježek je velmi nemocný a budete ho muset okamžitě odvézt do záchranného centra. Pamatujte, že zdravý ježek se nikdy nebude opalovat a nikdy se nebude snažit vejít k vám domů,“ radí stránky GardenersWorld.

Jaký je váš oblíbený tip na úpravu zahrady pro ježky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
141 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články