Proč dávat na růže žluté stuhy. Jednoduchý úkon odežene všechny mšice

Pokud prohráváte válku se mšicemi na plné čáře, přizvěte do boje hmyzí predátory. Pomohou vám s nimi berušky, pavouci i škvoři.

Mšice na spodní straně listu i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Během roku ohrožuje zahradu celá řada škůdců, jimž vévodí tradičně mšice. Ty jsou schopné zlikvidovat takřka vše – zeleninu, ovocné keře a stromy i okrasné rostliny. Jakmile se u vás vyskytnou, máte buď možnost zakoupit některý z insekticidů v zahradnictví, nebo si doma vyrobit jeho ekologičtější variantu. Nebo také můžete dát postřikům vale a nechat přírodu, aby problém vyřešila sama. Stačí do zahrady pozvat ty správné živočichy, kteří si s mšicemi a dalšími škůdci poradí i bez vás. Nalákejte do zahrady berušky, škvory a další užitečný hmyz.

Jak zlikvidovat mšice žlutými stuhami

Barevné stuhy obyčejně slouží jako dekorace, v zahradě však mají jiný účel , jak píše web ProDívky – přilákat do zahrady užitečný hmyz, jakým je slunéčko sedmitečné, kterému se mšice vyhýbají jako čert kříži. Vyberte si k tomu stuhy žluté barvy (čím zářivější, tím lepší).

Domácí postřik z chilli rychle odpudí mšice. Funguje bezchybně bez poškození rostlin

Přivažte je ke všem rostlinám, které napadly mšice, na ploty nebo větve stromů (nemusí tedy jít jen o růže, já je vážu prakticky všude). Jakmile se berušky u vás na zahradě zabydlí, se mšicemi je amen, každé slunéčko jich totiž za jeden den zvládne spořádat až několik desítek, což potvrzují i informace z webu ProSvět. Možností je také pěstování žlutě kvetoucích rostlin, jako jsou například slunečnice, o nichž už Chalupáři-Zahrádkáři psali dříve.

Užitečný hmyz potřebuje bydlení

Spásou pro zahradu jsou nejen slunéčka, ale i řada jiných druhů dravého hmyzu – zlatoočka, škvoři, střevlíci a další brouci nebo pavouci. Budou-li mít u vás vhodné podmínky k životu, o rovnováhu v zahradě a eliminaci škůdců se postarají sami. Zakoupit nebo vyrobit pro ně můžete hmyzí hotely z dřeva, šišek a jiného přírodního materiálu, které jim poskytnou úkryt. Myslete ale na to, že kromě ubytování hmyz potřebuje také něco k pití a postarejte se mu o pítko – bohatě postačí miska s vodou vyložená kamínky.

Žluté stuhy na růže se vyplatí uvázat už na počátku jara iZdroj fotografie: Depositphotos
Každou zahradu po celý rok ohrožují nejrůznější škůdci. Zapomeňte na nejrůznější postřiky, zahradu jich nejlépe zbaví užitečný dravý hmyz

Nebezpečnými škůdci se živí také nepříliš krásný, ale velice užitečný škvor. Ten ocení, vyrobíte-li mu speciální škvoří domeček. Stačí vzít hliněný nebo terakotový květináč, jeho dírkou protáhnout provázek, zauzlovat a poté ho naplnit slámou nebo suchou trávou. Nakonec ho obalte drobným pletivem, aby sláma nevypadla, a zavěste ho tam, kde se škodlivý hmyz vyskytuje. Výhodou domečku je, že ho můžete přemisťovat podle toho, kde se zrovna mšice objevily.

Jak se o své růže staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články