Proč kočky lidem olizují vlasy? Nesnaží se je očistit, důvod jejich počínání je prohlubování láskyplného pouta

                   

Kočky používají svůj jazyk opravdu často – a to především k očistě svého těla. Ale čas od času se ho rozhodnou použít i na nás. Nesnaží se nás však zbavit špíny nebo parazitů, jak si mnozí majitelé koček myslí. Ve skutečnosti jsou jejich důvody mnohem složitější a komplexnější. Pojďme se s nimi seznámit trochu blíž. Dost možná se tak můžete o svých domácích mazlíčcích velmi mnoho naučit.

Kočka a její pouto s člověkem

Stačí se podívat na vztahy mezi členy běžné kočičí skupiny. Rozhodně nevznikají jen tak samy od sebe – naopak. Jednotliví členové smečky na nich musí opravdu intenzivně pracovat. A jedním ze způsobů, jak posílit vzájemné pouto, je cílené olizování srsti. Není tedy vlastně překvapující, že se o něco podobného kočka snaží i ve své lidské smečce. Je to pro ni zcela přirozené a rozhodně si neuvědomuje, že by dělala něco zvláštního.

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud se vám tedy vaše kočka bude snažit olizovat vlasy, nebraňte jí v tom – naopak. Nechte ji – alespoň na pár minut. A to i ve chvíli, kdy si „k útoku“ vybere vaše čerstvě umyté nebo vyfénované kadeře. Postupně se toto chování stane mnohem méně intenzivním. Toho se nemusíte bát. Pokud však kočce v jejím chování zabráníte, přijdete tak o jedinečnou příležitost k upevnění vzájemného vztahu.

Projevy kočičí přízně vůči vám

Ale existují i další důvody, proč se kočky k tomuto chování uchylují. Některé z nich poukazují na to, že tuto činnost kočky provozují, pokud se s vámi cítí bezpečně. Opět jde o projev jejich důvěry, kterou nemůže narušit naprosto nic. Měli byste se tedy cítit poctěni a kočce alespoň čas od času takový výstřelek dovolit. Vyplatí se to. Mnoho podobných příležitostí k poznání kočičího nitra totiž zaručeně mít nebudete.

iZdroj fotografie: Freepik

Snaží se upoutat vaši pozornost

Ovšem někdy může být důvod tohoto chování i docela jiný. Někdy se kočky snaží lízat vaše vlasy tak intenzivně, až je to nepříjemné. V takovém případě se vyplatí zamyslet se nad tím, zda jim nechybí to nejdůležitější – pozornost. Popřemýšlejte o tom, kdy jste svou kočku naposledy drbali, hráli si s ní nebo se s ní jen tak beze všeho mazlili třeba při sledování televize. Pokud si ani náhodou nemůžete vzpomenout, pak to rychle napravte. Kočka vám bude vděčná.

Také vám vaše kočka často líže vlasy, nebo má jiné zvláštní zlozvyky?

Co dělat, pokud vás kočka kouše a škrábe? Zde je důvod toho, proč to dělá
Diskuze Vstoupit do diskuze
144 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články