Proč zkušené hospodyňky několikrát ročně umývají podlahu solí a proč byste to měli udělat i vy

                   

Sůl má mezi lidmi pověst především skvělého dochucovadla nebo nenahraditelného domácího čisticího prostředku. Ovšem až příliš často se zapomíná na její třetí rozměr – ten duchovní. Sůl totiž dokáže z domácnosti vyprovodit celou řadu negativních jevů – tak to alespoň tvrdí bílá magie. Pokud tedy máte dojem, že je ve vašem životě něco v nepořádku (hádky, neustálá onemocnění dětí, pokojové zeleni se nedaří apod.), měli byste tuto metodu zkusit.

Jak očistit byt solí – návod

Takovéto čištění prostoru je nezbytné také v případě, že v domě někdo zemřel. A jak postupovat? Nejdříve doma pořádně vyvětrejte, tím se zbavíte špatné energie. Udělejte to při ubývajícím měsíci, tehdy je celý postup nejúčinnější. A co dál? Vezměte kbelík na 10 litrů vody a rozpusťte v něm jednu polévkovou lžíci soli, více není třeba. Nalaďte se na pozitivní myšlenky a můžete začít s vytíráním podlahy.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Musíte však začít od vstupních dveří a pokračovat do nitra místnosti (jakkoliv to při běžném úklidu nedává smysl). A nezapomeňte ošetřit i všechny další povrchy. A to buď tím, že ve vodě namočíte ubrousek nebo jinou vhodnou textilii a poličky nebo nábytek jednoduše otřete, nebo tak, že na povrch sůl nasypete a následně ji vyluxujete (to se hodí zejména při čištění textilií apod.). A měli byste mít hotovo.

Tradiční použití soli při úklidu

Že vás na nějaké ty duchovní aspekty příliš neužije, ale přesto byste si doma rádi důkladně uklidili? Není nic jednoduššího, vyzkoušet můžete například vytvoření pasty z jedlé sody a soli. Je to snadné – obojí smíchejte s trochou vody a použijte k čištění odolných skvrn. Musí vám vzniknout mírně tekutá směs, která se bude dobře nanášet. Na znečištěné dlažbě, koberci nebo třeba nábytku ji nechte 10 až 30 minut působit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

A pomoci vám může i při čištění matrace. Ze všeho nejdříve si vytvořte domácím čisticí roztok. Budete potřebovat sodu a peroxid v množství jedné lžíce od každého druhu. Smíchejte je a poté do směsi přidejte mýdlo (stačí jedna lžička). Aplikujte ji na znečištěná místa na matraci, následně je posypte solí a nechte 20 minut působit. Poté už stačí vše jen dočistit běžným způsobem a matrace bude zase jako nová.

Vyčištění koberce jen díky soli

Máte doma koberce, které nesnesou tekutinu, ale zároveň by si také zasloužily pořádně vyčistit? Pak si na ně vezměte právě sůl. Jednoduše smíchejte sůl a sodu v poměru 1 : 1, množství připravte podle velikosti koberce. Následně vše hustě nasypte na koberec a důkladně vetřete do jeho útrob. Malé koberce zvládnete rukama, ale na ty větší doporučujeme kartáč. Nechte koberec v klidu půl hodiny, nebo ještě lépe přes noc. Poté už ho jen vysajte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak vyčistit dlaždičky v koupelně

Hledáte opravdu účinný prostředek na vyčištění obkladaček, zažloutlých od mnoha let používání? Není nic jednoduššího. Nemusíte sázet na drahé čističe z obchodů, které se navíc obvykle nesmí používat v uzavřených a špatně větraných prostorách (což bohužel přesně odpovídá parametrům mnoha běžných koupelen). Aplikujte na ně směs, kterou bude tvořit:

  • tekuté mýdlo na praní (2 polévkové lžíce),
  • horká voda (0,5 litru),
  • jedlá soda (2 lžíce),
  • peroxid vodíku (2 polévkové lžíce),
  • ocet (2 polévkové lžíce).

Vše smíchejte, nastříkejte na dlaždičky a nechte 30 minut působit. Poté vám už k dočištění bude stačit pouze horká voda, kterou všechno spláchnete, případně hrubá strana houbičky na odstranění těch nejúpornějších skvrn a dalších nečistot. A mimochodem – tato směs vám skvěle pomůže i v boji proti vodnímu kameni. Vždy ji však musíte připravit čerstvou. Pokud si ji namícháte do zásoby, rychle ztratí účinnost.

Vyzkoušíte čisticí vlastnosti soli, nebo už máte své osvědčené metody pro úklid?

Sůl se skvěle hodí i jako přísada do koupele. Naučte se, jak si ji vyrobit v duhových barvách. Může tak posloužit i jako skvělý dárek
Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články