Psi a hrabání. Proč se tohoto zlozvyku dopouštějí a jak ho odnaučit

                   

Někteří psi hrabou denně, někteří nikdy. Vždy to záleží na konkrétním jedinci a nedá se tedy říct, kdo má k tomuto zlozvyku sklony a kdo nikoliv. Hrabání není nijak ovlivněno plemenem, věkem, ale ani pohlavím psa. Mnoho majitelů však dokáže rozzlobit, obzvláště pokud se do této aktivity pes pusí zrovna v okrasné zahradě. Problémem ale také je, že pes, který na zahradě hrabe, zanáší nepořádek a špínu i do našeho domova. 

Důvody tohoto chování jsou různé 

Stejně jako se nedá říct, jestli se k tomuto zlozvyku právě váš pes uchýlí, nelze také říct, z jakého důvodu ho psi vykonávají. Jedním z nich může být nedostatečná zábava. Pokud se psovi nijak nevěnujeme a on má přebytek energie, ventiluje ji hrabáním. Je to pro něj totiž zábava a zkrátka si tak krátí dlouhou chvíli. Hrabání z legrace poznáte i podle toho, že se mezi ním pes staví do specifického postoje a dělá poklony.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud se však pes k hrabání uchyluje proto, že zkrátka nemá nic jiného na práci, dá se jednoduše zabavit něčím jiným. Pořiďte mu hračky, díky nimž ho můžete na delší dobu zabavit. Možností je také dlouhá procházka, která psa unaví. Jestliže se po ní pes k hrabání již neuchyluje, máte nalezenou příčinu, a tedy i víte, jak tomuto chování předcházet. Dalším důvodem, proč pes na zahradě hrabe, je schovávání potravy. 

Se zlozvyky lze bojovat pomocí výcviku 

Tento typ hrabání také poznáme velmi snadno. Pokud psovi dáme nějakou hračku nebo odměnu a ten se bezprostředně poté vrhne na hrabání, je jasné, že si ji zahrabává pro případ potřeby. Pes si tak ukryje jídlo a jakmile ho má nedostatek, uchýlí se k tomu, že si ho vykope. I v tomto případě je řešení jednoduché, svého psa nepřekrmujte. Dávejte mu pouze to, co je schopen sníst. Nestane se vám tak, že by si přebytečnou potravu schovával. 

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud nacházíme díry podél plotu, je více než jasné, že se pes snaží podhrabat z našeho pozemku pryč. Je tedy zapotřebí pozemek pořádně zabezpečit a zjistit, proč se od nás pes snaží utéct. I v tomto případě může být důvodů více, například přítomnost háravé feny v okolí nebo problémy se separační úzkostí. Může se ale jednat také o lovecký instinkt. Pes jednoduše cítí hlodavce, kteří v zemi žijí, a tímto způsobem se je snaží ulovit. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články