Rodinný dům budoucnosti zapuštěný v zemi a splývající s okolní přírodou

                   

Fanoušci fantasy série Hobit a Pán prstenů by si často rádi vyzkoušeli život v hobití noře. Vzhled domu, částečně zapuštěného v zemi a vmíseného tak do krajiny, apeluje na několik skupin lidí, čehož si jsou vědomy společnosti, které podobná obydlí navrhují.

Jednou z takových společností je Green Magic Homes. Vyrábějí modulární jednotky, které pak mohou být pokryty vrstvou půdy a vegetace, včetně menších stromů a velkých keřů

iZdroj fotografie: Green Magic House

Tyto domy jsou silné a mohou při správné údržbě vydržet stovky let. Kopulovité struktury jsou také ideální pro celou řadu klimatických a terénních podmínek, včetně oblastí náchylných k hurikánům, tornádům, zemětřesením nebo extrémním horkům nebo chladu.

iZdroj fotografie: Green Magic House

Moderna místo pohádky

Ač se tyto stavby podobají slavným „hobitím norám“, které jsme zvyklí vídat v knihách či filmech, jedná se o moderní struktury, které mohou být zdobeny a vybaveny všemi moderními spotřebiči a technologiemi. Po sestavení, pokrytí půdou a vegetací, poskytuje vrstvu přirozené izolace.

i

Efektivní konstrukce výrazně snižuje náklady spojené s vytápěním a chlazením domova. Mimo to jsou konstruovány tak, aby bylo možné přidat solární či větrné turbíny.  Vzhledem k tomu, že jsou střechy pokryty vrstvou půdy, můžete se rozhodnout pro střešní zahradu, která poskytuje potřebný prostor a zároveň potřebuje mnohem méně místa. Tyto typy domů jsou efektivní, dlouhotrvající a skvělou volbou pro ty, kteří chtějí jít zeleně.

i

Proč žít off-the-grid?

Toto bydlení „mimo inženýrské sítě“ přidává na popularitě, avšak je stále o 20% dražší, než domy klasické. Po určité době se však investice začne vracet, díky úspoře za elektřinu a vodu.

i

Tento styl života učí moderní lidi šetření a menšímu plýtvání. Celá tato myšlenka směřuje k udržitelnému stylu bydlení, které je šetrné k životnímu prostředí. Off-the-grid bydlení nabízí nejen soukromí a úsporu, ale také nezávislost na okolním dění.

i

Při výstavbě těchto domů je kromě parcely zapotřebí vybudovat vodovodní systém, vyřešit přívod elektřiny a také rozmyslet si způsob, jakým bude zpracováván odpad.

iZdroj fotografie: Green Magic House
Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články