Senioři a psi? Poradíme, kdy je vhodné jim ho pořídit a kdy rozhodně ne. Může pro ně být dobrým terapeutem i trenérem

                   

Často nás napadne, že by osamělé babičce bylo lépe, kdyby měla psího parťáka. Tento nápad může být výborný, ale zároveň se může jednat o katastrofu. Před pořízením domácího mazlíčka je zapotřebí zvážit všechny proměnné a důkladně promyslet veškeré situace a komplikace, které mohou nastat. Pes do našeho života přinese bezesporu spoustu radosti, jedná se ale o zodpovědnost. 

Nejen dobrý terapeut, i výkonný trenér

Život se psem má samozřejmě mnohá pozitiva, ze kterých právě senioři mohou čerpat. Nejenže se díky jeho přítomnosti nebudou cítit sami, také kontakt s nimi a jejich srstí může v těle zvýšit hladinu serotoninu. To je hormon štěstí, takže díky psímu společníkovi se jim zlepší nálada, a můžeme tak výrazně prodloužit jejich život. 

iZdroj fotografie: Pexels

Kromě pozitivního dopadu na psychiku člověka má přítomnost psa v našem životě blahodárný vliv i na fyzickou aktivitu. Pes totiž potřebuje chodit na procházky a díky tomu i babičku v pokročilém věku donutíme se během dne obléct a vyrazit ven. Mimo to nám pes často dodá pocit, že nás někdo potřebuje, a to je právě něco, co dokáže unaveného seniora vrátit zpět do života. 

Pravidelná sociální interakce

Vzhledem k tomu, že pes musí občas i na kontrolu a potřebuje něco jíst, zajistíme si jeho pořízením také kontakt s jinými lidmi. A i to je aspekt, který dokáže seniorům změnit celý den. Mohou se díky tomu dokonce i seznámit, protože na procházce často narazí na další lidi, kteří své psí kamarády venčí. Pes dodá starším lidem i potřebný pocit bezpečí. Dokáže ochránit nejen samotného člověka, ale i jeho majetek. 

iZdroj fotografie: Pexels

Před jeho pořízením ale musíme zvážit i jistá negativa vzájemného soužití. Při manipulaci se psem například může dojít k poranění majitele. Starší lidé mají horší koordinaci, proto není výjimkou, že se jim jejich pes, byť v dobrém úmyslu, připlete pod nohy. Zranění následkem této nehody mohou být lehká, ale i velmi závažná. Zároveň je potřeba si uvědomit, že pes je finanční zátěž. 

Společné soužití nemá jen samé benefity

Před pořízením psího parťáka je tuto situaci zapotřebí důkladně zvážit a s babičkou nebo dědečkem probrat. Není dobré ho kupovat jako dárek, pokud na něj senior již nemá sílu, uděláme tím více škody než užitku. Při výběru psa se musíme zaměřit na plemeno, které bude vhodné nejen velikostně, ale i povahově. Je dobré také vybírat psa pokročilejšího věku, rozdováděné štěně senior jen těžko zvládne. 

iZdroj fotografie: Pexels

Jeho výchova se následně velmi často vymkne kontrole, protože starší člověk si s pejskem v pubertě neví rady, a tak mu vše dovolí. Často mu poté přeroste přes hlavu a z dobrého úmyslu je na světě velké neštěstí. Proto je lepším řešením navštívit psí útulek a vybrat jedince, který je klidné povahy a bude splňovat všechny naše požadavky. Musíme být i sami připraveni na to, že se v případě potřeby budeme muset o psa postarat místo babičky. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články