Architekti dostali nelehký úkol. Mladý pár chtěl postavit víkendovou chatu uprostřed ničeho

                   

Mladý pár nadšený do venkovních sportů se vydal na průzkum v Methow Valley a místo si během okamžiku zamilovali. Ihned věděli, že se tam chtějí usadit. Bylo jim ovšem jasné, že vystavění obydlí se vším všudy bude trvat dlouhou dobu. Rozhodli se tedy, že si na vysněné lokalitě nechají provizorně postavit menší příbytek sloužící jako sklad sportovního náčiní a místo pro přespání.

Architekti dostali nelehký úkol

Pro realizaci této myšlenky si vybrali schopnou architektonickou firmu jménem Johnston Architects, jejíž sídlo se nachází v Seattlu. Její zaměstnanci měli tedy za úkol navrhnout budovu menších rozměrů, která páru poskytne prostor pro spaní, sprchování, vaření a uskladnění všeho vybavení. A že ho nebylo málo. Jednalo se o kola, kajaky, paddleboardy a horolezecké potřeby. To všechno za omezený rozpočet.

iZdroj fotografie: Se svolením Benjamin Drummond

Návrh nakonec sestával celkem ze dvou staveb. První z nich byl přístřešek na auta, jehož kvalitní výstavba zaručí ochranu vozidel i před těmi nejnepříznivějšími vlivy počasí, jako je silný vítr nebo déšť. Garáž disponuje obrovskými vraty, které lze snadno otevírat svinováním. Jejich velikost páru umožňuje snadno nakládat i vykládat rozměrné vybavení.

iZdroj fotografie: Se svolením Benjamin Drummond

Šlo o efektivně využitý prostor

Druhá stavba našla využití jakožto obytný prostor, jehož přízemí slouží jako sklad vybavení a odpočinková místnost zároveň. Kromě polic na vybavení, které byly postaveny na míru, se zde totiž nachází také malá pohodlná pohovka a kamna, jež účinně vytopí celé obydlí. Nechybí ani skromně vybavená kuchyňka, která ovšem na přípravu jednoduché večeře bohatě stačí.

Po příkrých, ale bezpečných schodech mohou obyvatelé vylézt do podkroví, kterému dominuje velká manželská postel. Hned vedle ní se nachází okno, skrz něž jde vidět nádherná příroda okolo. Pár tedy může každé ráno vstávat s radostí z krásného výhledu, a tak i s úsměvem na tváři.

Myslelo se i na spotřebu

Bytová jednotka byla navržena tak, aby při jejím vytápění nedocházelo k velké spotřebě energie. Jedná se tedy o nízkoenergetický domek vystavěný z finančně dostupných materiálů. Jde zejména o beton, překližku, dřevo a ocel. Mnoho z nich může být využito znovu při stavbě nového domu.

A co vy? Které venkovní sporty máte nejraději?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články