Správné chování při střetu s agresivním psem. Je to jednodušší, než si myslíte

                   

Mohou nastat dva scénáře. Náš pes se může zachovat jako hrdina a půjde nás před protivníkem chránit, nebo se naopak vystrašeně schová za naše nohy. Ani jedna situace není ideální, protože na našem psovi zanechá následky, které se promítnou do jeho chování v případě setkání s dalším psem. Je tedy dobré vědět, jaká reakce se v takové situaci čeká od nás. 

I pokud se pes tváří kamarádsky, je dobré držet si odstup 

Nenechte se zmást výrazem, který může pes ve tváři mít. Pokud narazíme na opuštěné zvíře, v jehož blízkosti není majitel, je dobré mít se před ním na pozoru a zbytečně se k němu nepřibližovat. Ideálním řešením je informovat policii o volně se pohybujícím zvířeti bez majitele. Ti na místo přijedou s patřičným vybavením a o opuštěné zvíře se postarají. 

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud se ale vyskytneme v situaci, kdy musíme opuštěnému zvířeti čelit, je dobré zachovat klidnou hlavu. Rychlé pohyby by mohly zvíře znervóznit, proto se jim raději vyhýbáme. Základním pravidlem je nehledět psovi přímo do očí, to totiž bere jako výzvu a mohl by na nás na základě tohoto chování zaútočit. Mnohem lepší je pohled do strany. 

iZdroj fotografie: Unsplash

Pokud se k vám pes přiblíží, zkuste se nebát. To je totiž emoce, kterou psi vycítí a velmi často se k útoku uchýlí právě proto, že mají strach také. Nechte ho, aby si vás očichal. Tak se seznámí s vaším pachem a je větší pravděpodobnost, že vás přijme jako součást okolního světa a nechá vás v klidu být. Můžete se pokusit od psa pomalu couvat, není dobré se k němu otáčet zády. 

Nebezpečný pes vysílá jasné signály

Nikdy se k psovi neohýbejte a nedávejte svůj obličej na úroveň toho jeho. Vhodným řešením ale není ani sklánění se přímo nad psem a už vůbec se nesnažte neznámého psa pohladit po hlavě. To je pro něj jasný projev dominance a také důvod k obrannému chování. Pokud si budeme pozorně všímat řeči těla, jednoduše dokážeme poznat, jestli se pes bojí, nebo se chystá útočit. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hrozícího psa, který nás varuje, poznáme podle naježené srsti a zdviženého ocasu. Pes nám tím dává jasně najevo, že máme poslední šanci napravit chování, které mu není příjemné. Pokud tak neuděláme, bude následovat jeho útok. Oproti tomu vystrašený pes má ocas stažený dolů, stejně tak jako uši a hlavu. Nenechte se ale napálit, i takto vypadající pes vás při blízkém kontaktu může pokousat. 

iZdroj fotografie: Pexels

Útok ze strachu totiž není o moc méně zákeřný než ten, který je přímo z agrese. K častému útoku dochází i v případě, že narazíme na zraněného psa. Psi se k obrannému nebo útočnému chování uchylují, pokud se cítí ohrožení nebo omezení. K tomu může dojít, například když jim sáhneme do misky. Jednoduše si chtějí svoji potravu chránit, a tak nás kousnou. 

Chrání si nejen své zdroje, ale i domov

Dalším důvodem útoku je narušení jejich prostoru, například pokud jim vlezeme do pelechu. Ochranné chování se vyskytuje u matek bránících svá mláďata, ale i u samců, kteří brání samice. Pokud již jste tváří v tvář naštvanému psovi, neztrácejte hlavu. Rázně se postavte a na psa hlasitě zakřičte. Jestli je tomuto střetu přítomný i váš pes, stoupněte si před něj. 

iZdroj fotografie: Pexels

Dáte mu tím jasně najevo, že situaci řešíte a že ho zvládnete ochránit. Nikdy svého psa neberte do náručí. Tímto způsobem se útoku cizího psa nezvládnete bránit a přiděláte si se svým vlastním mazlíčkem zbytečné problémy do budoucnosti. Jestliže pes na váš hlas nereaguje, jediným řešením je pustit svého psa z vodítka a nechat ho se útoku bránit. Psy od sebe nikdy neodtrhávejte holýma rukama. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články