Staré nádobí z dob socialismu nevyhazujte, sběratelé za něj zaplatí desetitisíce

Staré nádobí může být vnímáno jako kulturní a historická hodnota, což zvyšuje jeho sběratelskou atraktivitu. Není divu, že může mít opravdu vysokou cenu.

Staré nádobí z dob socialismu nevyhazujte, sběratelé za něj zaplatí i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud se ve skrytých výklencích vašeho domova nacházejí křišťálové sklenice nebo vázy z dob socialismu, považujte se za šťastlivce. Dnes jsou sběratelé ochotni za tyto relikvie minulosti vysolit opravdu horentní sumy, jak informuje web TN.

Křišťálová elegance z dob socialismu

Křišťál, kdysi zdroj pýchy vystavovaný na policích starožitných sekretářů, byl vyhrazen zejména pro zvláštní příležitosti. Naši rodiče a prarodiče měli k těmto artefaktům snadnější přístup než my dnes – i když jejich ceny tenkrát opravdu nebyly lidové. Pokud se vám tedy takové kousky dostanou do rukou a nejste si jisti jejich významem, zvažte, zda je nenechat ocenit odborníky.

Socialistické šlehače jsou dodnes výjimečné touhle kultovní funkcí. Poradíme, jak jejich schopnosti využít na maximum

Co se prodává

Vzhledem k současné obrovské popularitě předmětů z dob socialismu jsou kupující ochotni za tyto relikvie zaplatit nemalé částky. Za „korunovační klenoty“ jsou považovány výrobky navržené profesionálními designéry. Ovšem značně se mohou zhodnotit i sady (nejlépe kompletní) pravého křišťálového nádobí, a to zejména pokud je jich na trhu nedostatek, jak mi sdělil jeden starožitník. Vždy je však dobré nechat nádobí ocenit na více místech.

Ale určitě nevyhazujte ani starý porcelán. Nadšenci do starožitností v současné době vyhledávají následující předměty:

 • figurální porcelán,
 • šálky,
 • misky,
 • podnosy,
 • džbány
 • solničky a pepřenky,
 • nádoby na koření,
 • vázy,
 • dózy,
 • a různé plastiky.
Staré nádobí nepatří do popelnice. Existuje celá řada sběratelů, kteří mají o tyto historické předměty zájem a jsou ochotni za ně zaplatit desetitisíce korun. iZdroj fotografie: Pixabay
Staré nádobí nepatří do popelnice. Existuje celá řada sběratelů, kteří mají o tyto historické předměty zájem a jsou ochotni za ně zaplatit desetitisíce korun

Nostalgičtí Mončičáci: Návrat do minulosti

Ale ceněno zdaleka není jen nádobí. Mezi panenkami a mrkacími panenkami se v 70. letech 20. století objevily i plyšové figurky známé jako „mončičáci“, které mají svůj původ v japonském animovaném seriálu. Tyto plyšové postavičky s vinylovými obličeji se staly ikonickými symboly minulé éry. Jejich jedinečný design, a to zejména prst provokativně umístěný v ústech, si mnozí sběratelé opravdu oblíbili, jak informuje web Dotyk. Pokud tedy doma najdete nějaké v opravdu pěkném stavu, můžete na nich také slušně vydělat.

Jaké poklady z dob našich babiček máte doma vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články