Ke starému domu přidali podzemní přístavbu ve stráni. Její útulnost a modernost bere dech

                   

Mnoho lidí zastává názor, že bychom staré budovy neměli bourat, ale opravovat a vylepšovat. Právě této myšlenky se chytili i architekti ze studia Pavol Mikolajcak Architekten, které má sídlo v italském Bolzanu. Rozhodli se, že pomohou majiteli jednoho historického domu v malé vesničce jménem Villandro. Jeho obydlí vdechli nový život díky přidání vysoce moderní podzemní přístavby.

Ze dvou byly najednou tři

Na svažitém pozemku původně stály dvě budovy – obytná jednotka a kůlna. Majitel ihned po zakoupení nemovitosti věděl, že ji chce pozměnit. Ovšem trvalo mu dva roky, než přišel s geniálním řešením. Přizval si dobře hodnocenou architektonickou firmu k tomu, aby mu navrhla přístavbu, která naprosto minimálně naruší krajinný ráz okolí.

Firma tedy připravila návrh podzemního obytného prostoru propojeného se starým domem. Spojení bylo provedeno vystavěním elegantních dřevěných schodů, které obyvatele přivedou ke dveřím z totožného materiálu. Ty přímo vybízejí k průchodu do dalších prostor.

Šlo o práci mistrů organizace

První věc, která příchozího ohromí, je perfektně zorganizovaná místnost, pro jejíž výstavbu stavitelé využili hned několik materiálů, mezi něž patří přírodní kámen, beton, ocel a dřevo. Ty posloužily k vystavění vysokých zdí, podlahy a kuchyňské linky, jejíž velká plocha umožňuje uživateli při vaření popustit uzdu své představivosti.

Není nad krásný výhled

Prostoru dominuje velká, velice pohodlná pohovka šedé barvy. Díky jejímu umístění u okna obrovských rozměrů může odpočívající milovník přírody pozorovat krásu okolí. Tou se může těšit z ještě větší blízkosti, pokud projde posuvnými prosklenými dveřmi, které vedou na terasu vybavenou několika lehátky.

Příbytku nechybí ani moderně zařízená koupelna. Z důvodu převahy přírodních materiálů byla sladěna do šedých a hnědých odstínů. Nechybí jí ani několik úložných prostorů ve formě skříní, kobereček zaručují komfort bosým chodidlům a příjemné osvětlení.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Simona Ganea

Vše bylo perfektně zachováno

Zapomenuto nebylo ani na starý dům, který se dočkal několika menších oprav. Nejednalo se ovšem o žádný radikální zásah. Majiteli i architektonické firmě šlo zejména o zachování historické hodnoty této budovy. Její charakteristické rysy, v podobě rustikálního nábytku a doplňků, tedy zůstaly bez jakékoli změny.

Jaký máte názor na přestavbu starých budov vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články