Proč vás pes pusinkuje a olizuje? Nejde pouze o lásku, dělají to i vlci. Zaříkávač psů vysvětlil ryzí důvody

                   

Mnoho lidí vám jistě potvrdí pravdivost rčení, že pes je ten nejlepší přítel člověka. A není se ani čemu divit. Zpříjemňují nám osamělé dny, rozesmávají nás různými kousky a jsou tu vždy pro nás. Existují ale věci, které o svých mazlíčcích ještě možná nevíte. Rozjasněte si i vy den s těmito úsměvnými fakty o pejscích a jejich sklony k olizování.

Důvodem olizování je láska

Už jste někdy přemýšleli nad tím, proč vás váš pes olizuje? Odpovědí na tuto otázku je hned několik. První z nich je ta, že vám tak projevuje náklonnost. Tuto činnost si spojuje s láskou a péčí, kterou mu dopřávala jeho matka. Feny totiž všechna svá štěňata pravidelně olizují kvůli stimulaci močení a vyprazdňování.

Když se tedy váš mazlíček rozhodne ukázat vám, jak moc mu na vás záleží, určitě ho za to nikdy netrestejte, i když vám to bude nepříjemné. Mohli byste mu tím zlomit srdce. Podle psích behavioristů postačí, když se zvednete a na chvíli odejdete do vedlejší místnosti. Váš pes jistě brzy pochopí, že vás jeho chování odrazuje, a přestane s ním.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dělají to tak i vlci

Zkušení psí odborníci tvrdí, že pejsci svým olizováním mohou ukazovat i své postavení ve „smečce“. Olizující jedinec je tak o stupínek výše než ten, který „polibek“ přijímá. Tento způsob chování je prý pozůstatkem od vlků, ze kterých se naši mazlíčci kdysi dávno vyvinuli. Jejich divocí předci si tak rozdávali a udržovali určité role (a dělají to tak dodnes).

Ne všichni se „pusinkují“ rádi

Bylo zjištěno, že některá plemena mají větší sklon k ukazování náklonnosti olizováním než jiná. Mezi pejsky, kteří „pusinkují“ své majitele často a rádi patří:

  • zlatí retrívři,
  • labradorští retrívři,
  • krysí teriéři,
  • jorkširští teriéři,
  • šeltie
  • a trpasličí pudlové.

Na oblibu v olizování může mít dále vliv výchova. Pokud si tedy pořídíte psa v pokročilejším věku a on vás nebude zaplavovat „polibky“, nebuďte kvůli tomu smutní. Jeho předchozí majitel mu to mohl zakazovat a mazlíčkovi to zůstalo.

Nemusí jít pouze o lásku

Olizuje váš mazlíček vaše příbuzné či přátele více než vás? Důvodem nemusí být to, že by k nim choval hlubší city. Odpověď na tuto otázku je vskutku úsměvná. Pejsci totiž často olizují lidi, kteří jsou cítit po jejich oblíbeném pamlsku, čokoládě, masu, speciální pleťové vodě nebo parfému.

Jaké plemeno pejska doma máte?

Máte dojem, že vám váš pes chce něco říct, ale nevíte co? Toto video vám jistě pomůže s porozuměním
Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články