Vyrobit u domu úkryt pro čmeláky je zlatý dar. Zahrada se velkoryse odvděčí, bude jako ráj na zemi

                   

Máte zahradu, kladný vztah k přírodě a toužíte po novém hobby? Možná je řešením „chov“ čmeláků. Že něco takového není možné? To se pletete. Zájmový chov čmeláků se v posledních letech stává stále populárnějším a nese s sebou také řadu výhod. Navíc se nejedná o nic složitého a stačí vám k tomu pouze volný prostor, trocha odvahy a samozřejmě také úl.

Kdy je nejlepší čas na začátek?

Nejlepší čas pro zakládání nových úlů je na sklonku jara a léta, kdy to v zahradách jenom bzučí. Tehdy si totiž matky „královny“ začínají hledat ideální podmínky pro založení nového hnízda. Létají nízko nad zemí a doslova „se dívají“ po vhodném místě, které by pro ně bylo vyhovující. Když na takové narazí, první dělnice na sebe nenechají dlouho čekat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejlepší metodou je mít připravený úl a pouze čekat, jestli se čmelákům zalíbí. Případně můžete na jaře vyzkoušet jednu z matek polapit do síťky a opatrně vložit do úlu. V tom případě pak pouze uzavřete vchod, aby tam měla potřebnou tmu a klid, a zhruba po 10 minutách můžete vchod zase otevřít. Naskytnout se vám mohou dva typy scenérií, kdy čmeláček buď bez zájmu odletí, nebo se nejdříve mírně rozkouká a poté okružním letem opustí úl. Tím si však zapamatuje, kde se nachází, a máte vyhráno.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Co vše budete potřebovat?

Nejdůležitějším krokem k chovu čmeláků je výběr vhodného místa. Nejvíce se hodí rozlehlá zahrada, ale postačit může také květinová terasa nebo obyčejný balkon. Poté budete potřebovat úkryt, ve kterém mohou čmeláci hledat své útočiště. Jedná se o klasický malý úl, který můžete snadno koupit nebo vyrobit.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nejedná se o nic složitého a na internetu najdete hned celou řadu podrobných návodů nebo dokonce i videí. V těch se dozvíte vše potřebné o výrobě takového domečku pro tato drobná zvířátka. Použít můžete i zbytkové dřevo nebo palety, které byste jinak vyhodili. Tito tvorové jsou totiž velmi nenároční a vděční a také se vám za poskytnutý domov náležitě odmění.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Čím je čmelák užitečný?

Čmeláci patří mezi velmi rozkošná zvířátka, zejména díky jejich chlupatým zadečkům jsou však také velmi užiteční. Jeden čmeláček je totiž schopný denně opylovat až zhruba 1 500 květů. To už je tedy pořádné číslo. Právě díky tomu bude vaše zahrada působit jako rozkvetlý ráj. Hodí se také i pro hospodářsky zaměřené lidi, kterým budou dělat službu v podobě opylovaných stromů. Ty pak budou rodit jedna báseň.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články