Pavouka, kterého najdete v domácnosti, není nutné vždy zabíjet. Může vám totiž i prospět

                   

Nezvaný host v podobě pavouka může velmi nepříjemně narušit idylku panující v domácnosti. A není divu, těchto zvířátek se totiž mnohdy bojíme, ba dokonce k nim cítíme odpor. Je však opravdu nutné pavouka vždy zabít, nebo vidíme nebezpečí tam, kde jednoduše není?

Časté mýty o pavoucích

Vše se v základě odvíjí od toho, jak moc nebezpečný pro vás pavouk je a jak vám naopak může pomoci. Bylo prokázáno, že většina pavouků, kteří se nacházejí v českých domácnostech, je prakticky neškodná. Tito pavouci jen hledají místo, kde by se mohli cítit bezpečně a kde by si mohli v klidu lovit svou potravu.

Schválně si zalézají do různých škvírek ve vašem obydlí, abyste na ně jen tak nenarazili a oni si mohli dál poklidně existovat. Nemají v plánu vám během spánku vlézt do ucha a ani jim není zrovna dvakrát příjemné být ve vašem dosahu. Není tedy nutné je zabíjet, když je najdete.

iZdroj fotografie: Unsplash
Zdroj fotografie: Unsplash

Jak jsou pavouci prospěšní

Pokud v domácnosti narazíte na pavoučí sítě, nepanikařte. Právě díky nim vás tito osminozí návštěvníci zbavují různých mušek a otravného hmyzu. Dokonce se nebojí lapat ani komáry a šváby, a to už je opravdu výhoda, vzhledem k tomu, že tento hmyz vám může hodně uškodit.

Co ovšem dělat, když pavouka najdete a za žádnou cenu ho doma nechcete? Jednoduše ho můžete odklidit za pomoci sklenice, do které ho jemně naberete, a poté ho vynesete ven, a to nejlépe někam dál od domu. Nikomu se nic nestane, on půjde o dům dál a vy budete moci mít klidnější spaní.

iZdroj fotografie: Unsplash

Nebezpeční pavouci v ČR

A kdy se tedy pavouků bát? U nás snad jen v případě, že doma najdete exotického pavouka, kterého jste nikdy předtím neviděli. Mohl se vám připlést do kufru na dovolené nebo vylézt z krabice s exotickým ovocem, již jste si přinesli z obchodu. Zvláště výrazně zbarvené druhy mohou být velmi nebezpečné, je tedy na místě pavouka bezpečně odchytit, nebo (pokud se na to necítíte) ho raději rovnou zlikvidovat. V případě úspěšného odchytu pak zavolejte odborníky. Pro jistotu.

Jaký máte pohled na pavouky vy? Snesete je, nebo je okamžitě vyhazujete?

S těmito osminohými návštěvníky byste se určitě potkat nechtěli, jejich kousnutí vás může i zabít
Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články