Záhada, proč je přihrádka pouze pro osm vajec rozluštěna. Skrývá zajímavou historii

                   

Zajímalo vás někdy, jak je možné, že přihrádka na vejce v lednici obsahuje vždy 8 míst a ne rovnou 10? Možná vás překvapí vysvětlení tohoto zajímavého jevu v tomto článku. Tak se pusťte do čtení, ať víte, jak příště správně ukládat vajíčka a jaká se za nimi skrývá historie.

Standardní počet vajíček

Je velmi zajímavé, že velká většina všech chladniček obsahuje tento základní pořadač na vajíčka s počtem osmi otvorů. Jak je to možné? Pravděpodobně jde o určitý standardizovaný počet. Ještě zajímavější je tato situace ve chvíli, kdy se zamyslíte nad tím, v jakém počtu jsou vajíčka prodávána. V obchodech totiž běžně pořídíte balení po deseti vejcích. Tak proč v přihrádce dvě místa chybí?

V jakých počtech se běžně prodávají vejce?

  • Po 12 kusech
  • Po 6 kusech
  • Po 10 kusech

Dlouhá historie zásobníků na vejce v lednici

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Historie prodeje vajíček sahá poměrně dávno. V evropských zemích navíc souvisí s počtem určovaným po tuctech. Většinou se tak vajíčka dala pořídit hlavně po šesti nebo dvanácti kusech. Na tom by nebylo nic tak moc překvapivého, ale stále nejde o vysvětlení, proč jsou v moderních ledničkách pořadače po osmi kusech.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Menší počet vajec, který byl kolem 6, byl odůvodněn hlavně výrazně menší produkcí vajec. S rozmachem velkých hal a moderního způsobu chovu se však postupně ustálil počet osmi vajec v balení. Tuto změnu je možné datovat zhruba 60 let zpátky do minulosti. Od té doby se právě proto objevují v lednicích pořadače pro osm kusů vajíček.

Sudé počty fungují lépe

V rámci evropské zvyklosti zkrátka sudé počty fungují lépe. Vody se prodávají po šesti baleních a vajíčka koupíte často po šesti nebo desíti. I z pohledu balení jde o praktické řešení, které si navíc získalo oblibu také u samotných zákazníků.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Není se tak čemu divit, že jde o často uplatňovanou strategii prodeje. Vybočit z tohoto ustáleného počtu, na který jsou lidé zvyklí, by totiž mohlo znamenat nepříjemnou chybu pro snížení prodejů a zájmu o výrobek, což rozhodně nikdo nechce.

Až budete příště kupovat vejce, zkuste se schválně podívat na to, z jakých variant budete mít na prodej. A poté, co s nákupem dorazíte domů, ověřte si, jak je na tom vaše polička na vajíčka, jestli má skutečně osm otvorů připravených pro uložení vajec na předem stanovené místo.

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články