Věděli jste, že ženy se se psem vyspí lépe než s partnerem? Cítí se s ním pohodlněji a bezpečněji

                   

Spaní mazlíčků v posteli patří mezi chovateli stále ještě mezi kontroverzní témata. A nezáleží na tom, zda jde o psa, kočku nebo třeba fretku. Dnes se však přidržme pouze psů. Dr. Christy Hoffmanová totiž publikovala v časopisu Healthline zajímavou studii. Ta se týkala spánkového vzorce žen, které si do postele přizvaly právě psa. Výsledky potěší nejednu single žijící dámu s domácím mazlíčkem.

Proč ženy spí se psy

Studie zkoumala spánkové zvyklosti více než 1 000 žen v USA. A proč se do jejího hledáčku dostali právě psi? Je to jednoduché – jejich spánkové vzorce se totiž mnohem více podobají těm lidským, než je tomu například u koček. Zatímco psi totiž zůstávají se svými páníčky v posteli obvykle po celou noc, kočky se v noci rády toulají, a nejsou tedy se svými lidskými pány na lůžku neustále. Tím majitele budí a kvalitu spánku rozhodně nezvyšují.

Naopak psi jsou mnohem klidnější. Ovšem ve hře není jen tento faktor. Studie také ukázala, že ženy se jednoduše cítí pohodlněji a bezpečněji, pokud si za svého postelového společníka zvolí svého psa. Spí se jim tak prý dokonce mnohem lépe, než když je společníkem v jejich posteli muž. Pes totiž dokáže zareagovat na nebezpečného návštěvníka nebo jiné riziko v domě a ženu vzbudí, od koček však obvykle nic podobného očekávat nelze.

Proč psi spí v posteli

Spaní se psem často začíná tak, že on k nám prostě chce. Pořídíte mu pohodlný pelíšek za několik tisíc korun, umístíte ho v ložnici, a přesto se váš pes každý večer tlačí do vaší postele. Proč to dělá? Má pro to své důvody. A které to jsou?

  • Cítí se osamělý.
  • Je mu zima.
  • Hledá u vás útěchu.
  • Miluje vaši vůni.
  • Miluje vás.
  • Potřebuje prostor.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Když se pes cítí osamělý

Nejčastější důvod tohoto chování je ten, že pes chce spát s vámi v posteli, protože jednoduše potřebuje cítit vaši podporu a blízkost. A je to vlastně logické, protože jako společenské zvíře se jednoduše chce stýkat se členy své smečky, a to nejenom v pomyslném smyslu, ale i fyzicky. Pokud mu to neumožníte, cítí se osamělý. Jestliže tomu chcete zabránit, musíte mu zajistit místo v blízkosti postele, pak se bude cítit bezpečně.

Jak poznat, že je psovi zima

Na první pohled to vypadá jako nesmysl. Vždyť pelíšek vašeho psa se přece nachází ve stejném bytě a leckdy i ve stejné místnosti jako vaše postel! Tak jak to, že je vašemu psovi zima, když vy se cítíte naprosto pohodlně? Odpověď je jednoduchá – stačí si vzpomenout, jak se leckdy při sledování televizních seriálů zabalíte do deky. Jde o to, že pocit chladu je subjektivní a v chladnějších obdobích roku se může vyskytnout prakticky kdykoli.

Z toho vyplývá, že postel s „lidským termoforem“ se zdá být pro psa lákavým návrhem. Navíc na ní lze najít i měkké a útulné peřiny, pod které se může jednoduše zahrabat a udržet se v teple. Upřímně – kdybyste byli psem, co víc byste si přáli? Takže ať chcete nebo ne, psí pelíšek vašeho mazlíčka nezahřeje, tam má totiž k dispozici pouze teplo vlastního těla. Pokud tedy nechcete pořídit pelíšek vyhřívaný, budete možná muset občas noční návštěvu strpět.

Jak utěšit nepokojného psa

Je dost možné, že se váš pes cítí z nějakého důvodu nepohodlně. Možná je příčina zcela prostá – nelíbí se mu jeho pelíšek. A není se vlastně čemu divit, pelíšky pro psy jsou totiž až příliš často vyrobeny z nepříjemně hladkých a snadno omyvatelných materiálů. Bývají k vidění tak často, že se nad tím obvykle ani nezamyslíme. Ano, to je pro vás jakožto páníčka určitě praktické, ale pro psa naopak ne úplně pohodlné.

Všimli jste si například, že ty nejoblíbenější potahy na psí pelíšky nesají vodu, a tedy ani vodní páry odpařující se z těla? Takový materiál je na dotek neustále kluzký a studený. A uznejte, že v porovnání s vašimi měkkými peřinami to zní jako noční můra. Psi mají poněkud sobecký přístup ke světu, takže když v tom svém najdou místo, kde se po všech stránkách cítí dobře, zaručeně se ho nevzdají bez boje. S tím počítejte.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kolik prostoru potřebuje pes

Možná to nevíte, ale na rozdíl od nás se pes během spánku velmi rád protahuje. Ovšem výrobci to nejspíš nevědí a často vyrábějí jen takové pelíšky, v nichž je možné spát pouze v klubíčku. Navíc ne vždy máme v bytě místo pro dostatečně velký pelíšek. Není tedy divu, že psi chodí do našich prostorných postelí a užívají si jejich možnosti. Matrace 180 x 200 cm je pro ně doslova splněným snem.

K tomuto faktoru se pojí i další lákadlo – vaše postel jednoduše voní jako vy. Dost možná jste si všimli, že psi často nejraději jedí ze své oblíbené misky a je velmi obtížné přeučit je na jinou. A u postele je to vlastně totéž. Právě proto je v ní tak často najdeme, když přijdete domů – stýská se jim, tak si vaši nepřítomnost vynahrazují pro ně zcela přirozeným způsobem. A to jim zkrátka a dobře rozhodně nelze zazlívat.

Chce vám být nablízku

A ještě jednu věc byste měli vědět – pes, který vás nemá rád, s vámi určitě spát nebude. Jednoduše pro něj neexistuje nic lepšího, než spát v blízkosti nejmilovanější bytosti na světě, a to především v noci, která v něm často vzbuzuje tak trochu nedůvěru. Koneckonců i my lidé rádi vyhledáváme blízkost nám milých osob. Psi se od nás tedy v tomto ohledu zase tolik neliší.

Za jakých okolností si umíte představit společný spánek se zvířetem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Zobrazit další články