Ne vždy je pěstování pokojových rostlin tak jednoduché, jak bychom si nejspíš představovali. A pokud jste své síly tak trochu neodhadli, tak vám dost možná na parapetu právě teď umírá jedna nebo více pokojových krásek. Ale ještě předtím, než nad nimi zlomíte hůl, si zkuste namíchat jednoduchý životabudič z rýže a aloe vera.
Aloe jako skvělé hnojivo
Aloe pravá (Aloe vera syn. Aloe barbadensis) je známá především jako léčivá pokojová rostlina. Pomůže s imunitou, trávením i kožními problémy, obsahuje v sobě totiž celou řadu cenných látek. Přesněji řečeno – je jich více než 200. Jde například o vitamíny A, C, E, kyselinu listovou, cholin, vitamíny B1, B2, B3, B6 a četné mikroživiny, včetně vápníku, hořčíku, železa, chrómu, selenu, zinku, mědi, draslíku a manganu.
A chybět nesmí ani rostlinné steroly a další šikovné životabudiče. Ovšem málokdo ví, že rod aloe si je co do obsahu cenných látek téměř rovnocenný. Pokud vám tedy na parapetu roste například aloe stromovitá (Aloe arborescens), pak bez obav použijte i ji. A velmi podobné látky obsahuje i naduť madagaskarská (Bryophyllum daigremontianum syn. Kalanchoë daigremontiana).
Prospěšné látky v bílé rýži
Druhou velmi důležitou složkou životabudiče pro vaše pokojové rostliny je i bílá rýže. A co obsahuje ona? Především o mnohé prospěšné vitamíny jako například A, B12, C a D. Z minerálních látek pak v rýži najdeme především sodík a draslík, jež rostliny pro svůj úspěšný růst a vývoj nezbytně potřebují. A nechybí ani esenciální aminokyseliny a bílkoviny. O něco výživnější a zdravější je samozřejmě hnědá rýže, ale obvykle si vystačíte i s tou bílou.
Hnojivo z rýže a aloe vera
A jak si tedy připravit onen životabudič? Potřebovat budete:
- 100 gramů rýže,
- 1 list aloe vera
- a 1 litr vody.
Rýži zalijte vodou a nechte asi půl hodiny odpočívat. Poté rozmixujte dužinu z aloe a smíchejte ji s vodu, ve které jste máčeli rýži (tu můžete také rozmixovat a výslednou tekutinu pak přepasírovat přes jemné plátýnko, roztok pak bude výživnější). Směs okamžitě použijte k zalévání rostlin (delší skladování jí nesvědčí). Opakujte dvakrát týdně, dokud se vaše pokojovky zcela nevzpamatují.
A jaké jsou vaše tajné tipy pro úspěšné pěstování pokojových rostlin?